UDRUŽENJE POSLODAVACA FBIH: NAPUŠTAMO OPĆI KOLEKTIVNI UGOVOR, PREBACUJEMO SE NA GRANSKE

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović kazao je nakon današnje sjednice Upravnog odbora da su razmatrali desetak tačaka, potvrdivši da su donijeli odluku da izađu iz Općeg kolektivnog ugovora i da su usvojili incijative za izradu sedam-osam neophodnih zakona za poslovnu zajednicu.

“Dopunama Zakona o radu su neke stvari koje su sadržavale postojeći Opći kolektivni ugovor prebačene u zakon. Smatrali smo da nema više potrebe za Općim kolektivnim ugovorom. U proteklom periodu smo imali razgovore sa sindikatom i oni su se složili da je to neophodno. Mi sada pokušavamo, radimo na tome, da se prebacimo na gransko pregovaranje, da napravimo što više granskih kolektivnih ugovora. Imamo četiri-pet potpisa, pregovoramo sa sljedećih četiri-pet, praktično, da pokrijemo što više branši granskim kolektivnim ugovorima”, kazao je Smailbegović.

Smailbegović je dodao da su usvojili inicijative za nekih sedam-osam zakona i da su odlučili zauzti proaktivnu ulogu u državi.

“Napravili smo spisak od 14-15 bitnih zakona poslodavcima. Radimo da te inicijative dostavimo vladi kroz Ekonomsko-socijalno vijeće ili na neki drugi način. Danas smo obradili finalno šest zakona. Angažujemo kompletno naše članstvo. Također angažujemo ljude iz akademske zajednice da napravimo zakone koji su provodivi i koji će poboljšati poslovni ambijent u državi”, zaključio je Smailbegović.(KLIX)