U posjeti ministrici Dautbegović: Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo u budućnosti ne može biti ignorisan

U ponedjeljak, 15. februara  2016. godine, predstavnici Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika posjetili su Ministarstvo za rad, socijalnu politiku,  raseljena lica i izbjeglice, gdje su održali sastanak sa ministricom Amelom Dautbegović.

Obzirom da je glavni povod sastanka bio zahtjev ovog sindikata za reprezentativnost, ministrica Dautbegović, zajedno sa predstavnicima sindikata, konstatovala je da joj kompletan predmet nije dostavljen, te je isti odmah zatražila od svojih saradnika, nakon čega je mogla zaključiti da predati zahtjev ispunjava sve uvjete za izdavanje rješenja o reprezentativnosti.

“Obzirom da Samostalnih sindikat državnih službenika i namještenika FBiH nije dostavio zahtjev za rješenje o reprezentativnosti, niti prateću dokumentaciju, već samo dopis sa rješenjem o reprezentativnosti na nivou FBiH, ministrica je zakazala novi sastanak, na koji će pozvati i ovaj sindikat, zajedno sa nama, kada će, nakon konsultacija sa kolegama sa federalnog nivoa, imati više informacija o načinu dodjele reprezentativnosti. Predstavnici federalnog sindikata do tada trebaju prikupiti svu neophodnu dokumentaciju, a potom ćemo zajedno razgovarati o reprezentativnosti na nivou Kantona Sarajevo.”, rekao je Elvis Zornić, predsjednik Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo te dodao da su ministricu informisali da ih sindikat na čijem čelu je Salih Kruščica i predmet koji su zaprimili od istog ne interesuje, već da žele da im se na zahtjev koji su pripremili u skladu sa Zakonom o radu FBiH, odgovori u rokovima koji su predviđeni istim.

Obzirom da je pomenuti rok već prekoračen, predstavnici sindikata su već uložili žalbu na šutnju adminstracije Odboru državne službe za žalbe FBiH i Instituciji ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine, o čemu su ovom prilikom informisali ministricu Dautbegović.

Ministrica je obećala da će SSKDSN ubuduće biti uključen u sve pregovore sa Vladom KS, te je naglasila da je na prethodnim sastancima Vlade KS i pregovaračkog tima u kojemu je do sada bio isključivo pomenuti federalni sindikat, upozorila premijera na postojanje Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika, kao jedinog registrovanog na nivou Kantona Sarajevo iz svoje grane.

“Obzirom da smo jedini predali kompletiran zahtjev za reprezentativnost na nivou Kantona Sarajevo, Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo ubuduće ne smije i ne može biti ignorisan”, zaključuje Zornić.