TVSA.BA: Saopćenje Sindikata kantonalnih državnih službenika Sarajevo

Iz Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo oglasili su se povodom pregovora o granskim kolektivnim ugovorima, uz tvrdnju da im Vlada KS, zajedno sa Samostalnim sindikatom državnih službenika i namještenika FBiH, planski uskraćuje pravo  i mogućnost učestvovanja u kreiranju granskog kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u KS.

Nakon zvanične registracije, postali smo jedini sindikat državnih službenika i namještenika u Ministarstvu pravde i uprave Kantona Sarajevo – rekao je predsjednik tog sindikata Elvis Zornić, te dodao da su nakon toga više puta skretali pažnju Vladi KS i njenim ministrima da je Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika FBiH registriran na nivou Federacije i nije reprezentativan niti registriran kao pravno lice za nivo Kantona Sarajevo.

Ističu da Vlada KS sebi bira podobne partnere, uz napomenu da su 21. januara 2016. predali zahtjev za izdavanje rješenja o reprezentativnosti sindikata, po Članu 130. Zakona o radu, a odgovor, iako je zakonskim okvirima predviđen u sljedećih 15 dana, evidentno se prolongira, kako bi se izbjeglo uključivanje tog sindikata u pregovore o granskom kolektivnog ugovoru.

Kompletan članak pročitajte na ovom linku.

Izvor: TVSA.ba
Napomena: Ovaj članak ne predstavlja mišljenja i stavove Upravnog odbora niti članova Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo. Sekcija “Iz medija” predstavlja rubriku ove web stranice gdje naši članovi i posjetitelji na jednome mjestu mogu pročitati vijesti o aktuelnim dešavanjima relevantnim za Sindikat.