Šta donose izmjene Zakona o radu u “redovnoj” proceduri?

Upravni odbor Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika je prema Zakonu o slobodi pristupa informacijama,a rješenjem Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo, dana 29.02.2016. godine dobio na uvid dokumente iz kojih se može vidjeti izričito nepoštivanje zakona od strane Sindikata državnih službenika i namještenika u FBiH čiji je predsjednik Salih Kruščica. Dokumenti se tiču dokazivanja reprezentativnosti paralelnog sindikata.

Uvidom u dokumente uočeno je da navedeni paralelni sindikat ne ispunjava   uslove reprezentativnosti sindikata iz Člana 122. Zakona o radu FBIH. U predmetnom zahtjevu dostavljeno je Rješenje o reprezentativnosti za Javnu upravu na nivou Federacije BiH, što nije validan dokument za traženje reprezentativnosti na nivou Kantona Sarajevo, te potvrda o 533 člana sindikata sa potpisom Saliha Kruščice. Nepostojanje spiskova sa brojem članova sindikalnih organizacija Kanton Sarajevo iz grane za koju se reprezentativnost traži, može se smatrati ignorisanjem zakona i pokušajem prevare nadležnog ministarstva.  Pored ovih problema, nalazimo se u još jednoj nezavidnoj situaciji,a to je da je Zakon o radu proglašen neustavnim 23. februara 2016.godine, pa se po automatizmu počinje primjenjivati stari Zakon o radu.

Podsjećanja radi, Zakon o radu FBiH, koji je vraćen u ponovnu proceduru nalaže da se reprezentativnim sindikatom za jedno ili više područja djelatnosti smatra sindikat koji,pored pomenutih uvjeta ispunjava i uvjet da ima najmanje 30% članova od ukupnog broja uposlenika u području djelatnosti (grani) na teritoriju Federacije, odnosno području kantona. Zabrinjavajuće je da nadležno ministrastvo nije riješilo naš Zahtjev za reprezentativnost, dostavljen u skladu sa Zakonom o radu i validnim spiskovima 700 članova sindikata, potvrđenih od nadležne institucije,odnosno Ministarstva finansija i to u predviđenom zakonskom roku. Naš kompletan predmet je na čekanju, a nepotpuni zahtjev Sindikata državnih službenika i namještenika FBiH na čelu sa predsjednikom Salihom Kruščicom nije odbačen, iako ne zadovoljava zakonske obaveze da bude uopće prihvaćen!

Ovim dokazujemo da se dešavaju protivzakonite radnje, jer se onima koji ispunavaju sve uslove za rad i djelovanje to osporava, dok se oni koji ne poštuju slovo zakona nagrađuju i nalaze u povlaštenom položaju. Ovo ponašenje će proizvesti još više neugodnosti ukoliko se ne zaustavi.

Dokument koji je potpisan od strane ministrice Aide Dautbegović iz Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice, napominje da su se predstavnici ovog ministarstva sastali sa predstavnicima Vlade FBiH i razgovarali o ovom pitanju 17.februara 2016.godine? Evidentno je da se i na ovaj način zaobilaze  zakonske odredbe i da se prebacuje odgovornost sa jedne institucije na drugu.

Na kraju član 127. Zakona o radu nalaže da pored ispunjenih prije pomenutih uslova, reprezentativnim sindikatom smatra se sindikat s najvećim brojem učlanjenih od ukupnog broja uposlenika. Dakle, i po  ovom članu Zakona o radu naš Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika ispunjava uslove za reprezentativnost, ali se to i dalje osporava.

Postojanje pravne države stavlja dozu sigurnosti u naše namjere, ali nailazak na ovakve prepreke nas opominje da živimo u korumpiranom društvu. Da li će vraćanje Zakona o radu u redovnu proceduru dovesti do najavljenih promjena uslova za dobivanje reprezentativnosti,odnosno smanjenja uvjeta o broju članova sindikata u odnosu na broj zaposlenih sa 30% na 15%, te još jednom omogućiti Vladi da sarađuje sa podobnim i malim sindikatima?