SINDIKATI TRAŽE OD PREMIJERA EDINA FORTE IZJAŠNJENJE O ZAHTJEVU ZA ISPLATU JEDNOKRATNE POMOĆI RADNICIMA U JAVNOM SEKTORU U KS

Koordinacija sindikata Kantona Sarajevo koji platu primaju iz Budžeta Kantona Sarajevo, Fonda zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo i komunalne privrede Kantona Sarajevo uputila je premijeru Kantona Sarajevo Edinu Forti urgenciju i zahtjev za pisani odgovor u vezi zahtjeva za isplatu jednokratne pomoći svim radnicima u javnom sektoru u KS.

“Na sastanku 15.11.2022. obećali ste da će te nam dostaviti pisani odgovor na naše zahtjeve za isplatu jednokratne novčane pomoći svim radnicima u javnom sektoru u Kantonu Sarajevo na koji čekamo više od dva mjeseca. Obećanje je dug. Povjerenje između socijalnih partnera se teško stekne, a brzo izgubi”, navodi se u zahtjevu Sindikata.

Vlada Federacije BiH donijela je 27. oktobra Odluku o izdvajanju sredstava u skladu sa Uredbom o pomoći stanovništvu usljed rasta indeksa potrošačkih cijena i isplati jednokratne pomoći prema kojoj se iz Budžeta Federacije BiH izdvajaju sredstva u svrhu isplate jednokratne novčane pomoći zaposlenicima organa uprave i drugih organizacija koji plaću primaju putem Jedinstvenog računa Budžeta FBiH isključujući izabrane dužnosnike, nosioce izvršnih funkcija i savjetnike izabranih dužnosnika i nosioca izvršnih funkcija.

Koordinacija osam sindikata 16.9.2022. godine obratila se Vladi Kantona Sarajevo da isplati jednokratnu novčanu pomoći svim radnicima u javnom sektoru u Kantonu Sarajevo u iznosu od 1080 KM, na koji u pisanom obliku nije dobijen odgovor.