SINDIKAT-VLADA KS: PRIJEDLOG ZA PODNOŠENJE ZAJEDNIČKE INICIJATIVE VLADI FBIH ZA IZMJENE KOEFICIJENATA ZA PLAĆE DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo podnio je inicijativu Vladi Kantona Sarajevo da, u saradnji sa ovim sindikatom i Ministarstvom pravde i uprave, pokrene inicijativu za izmene Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti Federacije BiH (“Službene novine Federacije BiH”, br. 45/10, 111/12, 20/17 i 22/19 – odluka Ustavnog Suda), u dijelu koji se odnosi na koeficijente za plaće državnih službenika i namještenika, koji se primjenjuju i u Zakonu o plaćama i naknadama u organima vlasti Kantona Sarajevo („Službene novine Kantona Sarajevo“, br. 5/19 i 40/22).

Koeficijenti za obračun plaća državnih službenika i namještenika utvrđeni su još 2010. godine, a u međuvremenu je izmijenjen način obračuna osnovice za plaće, kao i visina najniže plaće utvrđene od strane Vlade Federacije BiH.

To je dovelo do situacije da su plaće radnih mjesta s najnižom plaćom (NK, koeficijent 1,85) dostigli plaće namještenika SSS sa 2,6 i 2,7 koeficijentom za obračun plaće.

Ako bi se srazmjerno izmijenili koeficijenti samo namještenika, to bi dovelo do daljeg remećenja odnosa i vrijednostima radnih mjesta, kako namještenika tako i državnih službenika, čija se radna mjesta i sad obezvrijeđuju u odnosu na njihov značaj, složenost i odgovornost.

Više puta su se i Vlada Kantona Sarajevo, ali i ovaj Sindikat pojedinačno obraćali Vladi Federacije BiH sa inicijativom za izmjene koeficijenata za plaće državnih službenika  i namještenika, ali bez ikakvog uspjeha.

Smatramo da određivanje koeficijenata za plaće zakonom predstavlja diskriminaciju državnih službenika u odnosu na sve druge oblasti djelatnosti, u kojima se vrijednosti radnih mjesta odnosno koeficijenti za plaće utvrđuju kolektivnim ugovorima, najčešće u odnosu na najnižu plaću, što bi trebalo biti i u organima državne službe.

Nedopustivo je da lica koja ostvaruju prava u organima državne službe najčešće imaju više plaće od državnih službenika i namještenika.

Članom 78. Poslovnika Vlade Federacije BiH („Službene novine Federacije BiH, br. 6/10- Prečišćeni tekst  i br. 37/10 i 62/10, 39/20 i 67/21) propisano je da u vršenju svojih prava, dužnosti i odgovornosti, Vlada ostvaruje saradnju s vladama kantona po pitanjima koja su zajednička za federalna i kantonalna tijela vlasti, u skladu sa Ustavom Federacije i federalnim zakonom.

Zakon kojim se regulišu plaće državnih službenika i namještenika jeste zajedničko pitanje vlada kantona i Vlade Federacije BiH i neophodno je da zajednički regulišemo pitanja izmjene koeficijenata za plaće državnih službenika i namještenika.

U skladu sa članom 163. Poslovnika o radu Predstavničkog doma Premijer je nadležan za predlaganje (nacrta)  i davanje preporuka iz oblasti zakonodavstva, pa predlažemo da Vlada Federacije, na osnovu ove inicijative i u saradnji sa kantonima pripremi nacrt Zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti Federacije BiH.