SINDIKAT UPUTIO UPOZORENJE ČELNICIMA PRAVOSUDNIH INSTITUCIJA U KS ZBOG NEPRIMJENJIVANJA ČLANA KOLEKTIVNOG UGOVORA ZA DRŽAVNE SLUŽBENIKE I NAMJEŠTENIKE

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo, kao reprezentativni predstavnik državnih službenika i namještenika u organima državne službe Kantona Sarajevo , upozorio je rukovodioce pravosudnih organa u Kantonu Sarajevo na obaveznost neposredne primjene Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe KS, konkretno člana 74. Kolektivnog ugovora kojim je regulisana paušalna naknada u iznosu od 2 KM po satu obavezne pripravnosti za rad, a ne da čekaju usklađivanje normativnih akata pravosudnih organa i tako odlažu primjenu na period nakon što navedeni akti budu doneseni.

Na ovakav način se izigravaju prava državnih službenika i namještenika u vremenu kada oni stvarno obavljaju obaveznu pripravnost za rad, a iskustvo ih uči da neće će biti plaćeni retroaktivno već nakon donošenja internih akata pravosudnih organa.

Sindikat je dopis upozorenja uputio na ruke glavnom kantonalnom tužiocu, te predsjednicama Kantonalnog suda i Općinskog suda u Sarajevu.

Sindikat podsjeća da su Vlada Kantona Sarajevo, kao poslodavac i Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo, kao predstavnik državnih službenika i namještenika u organima državne službe Kantona Sarajevo zaključili 1. aprila 2021. godine Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo (“Službene novine Kantona Sarajevo”, broj 14/21), koji je stupio na snagu danom potpisivanja, a objavljen je u “Službenim novinama Kantona Sarajevo”.

Članom 74. Kolektivnog ugovora regulisana je pripravnost za rad i naknada za pripravnost u paušalnom iznosu u visini od 2 KM za jedan sat proveden u pripravnosti za rad.

Kako je visina naknade i dužina trajanja pripravnosti, i u skladu s predhodnim kolektivnim ugovorom, neprihvatljiva su sva do sada izdata saopštenja i razlozi zbog kojih se ne primjenjuje Kolektivni ugovor.

Na to rukovodioce organa obavezuje član 19. stav (3) Zakona o radu (“Službene novine Federacije BiH”, br. 26/16 i 89/18), kojim je izričito propisano: ”Ako je neko pravo iz radnog odnosa različito uređeno ovim zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, primjenjuje se za radnika najpovoljnije pravo, osim ako to ovim zakonom nije izričito zabranjeno“.

Osim toga, odredbama člana 102.stav (2) Kolektivnog ugovora propisano je da je Kolektivni ugovor obavezujući za strane koje su ga potpisale, pa nema nikakvog osnova da se, kad je to moguće, ne primjenjuje neposredno, kao pravo povoljnije za državnog službenika i namještenika.

Rukovodioci pravosudnih organa, mada su svjesni da se državnim službenicima i namještenicima stalno određuje pripravnost za rad ili kako to nazivaju “pasivno dežurstvo” te da im se mora isplatiti naknada koja im pripada saglasno članu 74. Kolektivnog ugovora, neobračunavanje ove naknade i njeno neisplaćivanje pravdaju neusklađenošću internih akata sa novim Kolektivnim ugovorom.

Na taj način dovode državne službenike i namještenike u sitiuaciju da su primorani svoja potraživanja ostvarivati kroz sudske postupke, kojima se stvaraju veliki i nepotrebni troškovi za budžet , s obzirom da je ovo novčano potraživanje nesporno i povlači kamate.

Sindikat je ovome upoznao i Vladu Kantona Sarajevo, Ministarstvo pravde i uprave, Ministarstvo finansija-budžetsku inspekciju i Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo.