SINDIKAT UPUTIO DVIJE INICIJATIVE VLADI KS ZA UNAPREĐENJE POLOŽAJA DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevu danas je uputio dvije važne inicijative premijeru Kantona Sarajevo Nihadu Uku i ministrici pravde i uprave Darji Softić Kadenić s ciljem zaštite i unapređenja položaja državnih službenika i namještenika koji rade u organima državne službe.

Prva inicijativa odnosi se na izmjenu Zakona o državnoj službi Kantona Sarajevo.

Ovaj zakon bi trebao biti ažuriran kako bi se osigurao bolji položaj i zaštita prava državnih službenika i namještenika.

Promjene u zakonu mogu pokrenuti premijer i ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo, jer su oni članovi Vlade KS i imaju pravo pokrenuti inicijative za donošenje i izmjene zakona u skladu sa Zakonom o Vladi Kantona Sarajevo.

Druga inicijativa odnosi se na izmjenu Odluke o načinu obrazovanja i utvrđivanja visine naknade za rad radnih tijela koje obrazuje Vlada Kantona Sarajevo i rukovodioci kantonalnih organa državne službe.

Ova inicijativa ima za cilj poboljšati visinu naknade za rad državnih službenika i namještenika koji rade u tim radnim tijelima.

Promjene u ovoj odluci mogu također pokrenuti premijer i ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo.

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo vjeruje da su ove inicijative ključne za poboljšanje statusa i položaja državnih službenika i namještenika u organima državne službe Kantona Sarajevo.

Očekuje se da će premijer i ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo pažljivo razmotriti ove inicijative i poduzeti potrebne korake kako bi se ostvarile promjene koje će poboljšati radne uvjete i prava državnih službenika i namještenika.

Ovo će pridonijeti većoj efikasnosti i odgovornosti u radu organa državne službe i osigurati pravičan tretman za sve zaposlene, a sve će biti od velike koristi za razvoj državne službe Kantona Sarajevo i izgradnju snažnog i stabilnog javnog sektora.