SINDIKAT: PRIORITET EDUKACIJA I STRUČNO USAVRŠAVANJE

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika obavještava svoje članove da je pokrenuo niz aktivnosti prema resornim ministarstvima Kantona Sarajevo i Federacije BiH kada je u pitanju jedan od gorućih problema koji se tiče naše grane, a radi se o stručnom usavršavanju i edukaciji državnih službenika i namještenika.

Shodno situaciji u kojoj se ovo pitanje skoro pa nikako ne poteže, u našim zavaničnim sastancima sa čelnicima Kantona Sarajevo svaki put napomenemo važnost edukacije i stručnog usavršavanja.

Zakonom o državnoj službi Kantona Sarajevo pitanje godišnje stručne edukacije za državne službenike je rješeno, te je edukacija državnih službenika ovim propisom njegovim stupanjem na snagu obavezna.

Podsjećanja radi naš sindikat je učestvovao u izradi ovog propisa i jako smo ponosni na tu činjenicu da smo mogli kako kroz pripremne sastanke, tako i kroz javnu raspravu, skrenuti pažnju na ovo pitanje.

“Lično sam zagovornik obavezne i redovne edukacije i godišnjeg stručnog usavršavanja državnih namještenika koji su većinski zastupljeni kao uposlenici u organima državne službe KS i pravosudnim institucijama.Na svakom zavničnom sastanku sam iznio činjenicu da se u skoro svim organima državne službe i pravosudnim institucijama znanja na nove kolegice i kolege većinom prenose s koljena na koljeno, što smatram lošom praksom, pogotovo kada uzmemo u obzir činjenicu da veliki broj njih se zaposli bez stručnog ispita, a da im nakon isteka šest mjeseci to naš poslodavac ne naloži, a što je u obavezi po Zakonu o državnim namještenicima u organima državne službe FBiH”, ističe predsjednik Sindikata Elvis Zornić.

O svemu gore navedenom lično su upoznati resorna ministrica pravde i uprave KS, predsjedavajući Skupštine KS, a kada dođe do realizacije zatraženih sastanaka o tome će biti upoznati, kako premijer KS, te ministar rada i socijalne politike KS.

Ovim putem vas obavještavamo da je u okviru projekta koji provodi Agencija za državnu službu FBiH organizator niza stručnih edukacija koje se konkretno tiču državnih namještenika, te se svi zainteresovani mogu prijaviti.

Naravno napominjemo da je pitanje odsustva sa posla u svrhu stručne edukacije jasno riješeno Kolektivnim ugovorom za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo.