SINDIKALNA ORGANIZACIJA OPĆINSKOG SUDA U SARAJEVU DOBILA RJEŠENJE O REPREZENTATIVNOSTI KOD POSLODAVCA

SAOPĆENJE ZA JAVNOST -SARAJEVO, 27. AVGUSTA, 2016.

Sindikalna organizacija Općinskog suda u Sarajevu dobila je rješenje o reprezentativnosti kod poslodavca Općinskog suda u Sarajevu, u skladu sa odredbama Zakona o radu Federacije BiH.

„Ovo je prvo u nizu priznanja za naš sindikat i njegove članice, što dovoljno govori o ispravnosti naše borbe za svakog člana našeg sindikata i cjelokupno poštivanje zakonskih odredbi“, kazao je predsjednik  Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo Elvis Zornić.

Općinski sud u Sarajevu utvrdio je reprezentativnost Sindikalne organizacje jer od ukupno 509 uposlenika ovog suda njih 325 su članovi Sindikalne organizacije Općinskog suda u Sarajevu.

Članom 123. Zakona o radu propisano je da se „reprezentativnim sindikatom kod poslodavca smatra sindikat u koji je učlanjeno 20 posto zaposlenih od ukupnog broja zaposlenih kod poslodavca“.

Ova sindikalna organizacija članica je Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo, u kojem su i sindikalne organizacije Kantonalnog suda u Sarajevu, Profesionalne vatrogasne brigade Kantona Sarajevo (KS), Zavoda za izgradnju KS i Zavoda za planiranje razvoja  KS.

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo ima najviše sindikalnih članova u ovoj grani u KS.