SAOPĆENJE ZA JAVNOST – SARAJEVO: KONSULTACIJE O PRIJEDLOGU ZAKONA O DRŽAVNOJ SLUŽBI KS

SAOPĆENJE ZA JAVNOST – SARAJEVO, 30.JUNA 2016.

SARAJEVO: KONSULTACIJE O PRIJEDLOGU ZAKONA O DRŽAVNOJ SLUŽBI KS

Delegacija Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu učestvovala je danas na poziv ministra pravde i uprave Kantona Sarajevo (KS) Marija Nenadića na  konsultacijama o Prijedlogu zakona o državnoj službi KS, koji bi se pred poslanicima Skupštine KS trebao naći 27. jula ove godine.

Član Upravnog odbora Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu Armin Hrelja u svom izlaganju upoznao je ministra Nenadića o nekoliko članova ovog zakona koji bi se trebali promijeniti i da bi kao takav zakonski prijedlog bio prihvatljiv za članove ovog sindikata.

„Radi se o članu 10., gdje nema rukovodećih državnih službenika, članu 32. stav 2. koji nije u korelaciji sa članom 45., zatim članu 38. koji tretira oblast javnih konkursa, te članu 40. stav 6. koji tretira oblast ocjenjivanja rada“, kazao je Hrelja.

Dodao je da se nada da će se detaljnije doraditi ovaj prijedlog zakona prije upućivanja u skupštinsku proceduru.

Predsjednik Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu Elvis Zornić istakao je da je 90 posto primjedbi ovog sindikata usvojeno, ali i da je apsurdna suituacija da se ovim prijedlogom zakona državni namještenici ostave na federalnom nivou, a da državni službenici ostanu na kantonalnom nivou.

„Ova činjenica pokazuje nemoć pregovarača na federalnom nivou da ovakve stvari prođu voljom politike“, rekao je Zornić.

Ministar pravde i uprave KS Mario Nenadić kazao je da je cilj konsultacija što bolji zakonski prijedlog, te je pozvao sindikaliste na daljnje dogovore prije upućivanja zakona u Kantonalnu skupštinu.

Dodao je da ima još vremena, te da moraju biti uključeni svi zainteresovani kako bi dobili još bolju i uspješniju državnu upravu.

Zakon o državnoj službi Kantona Sarajevo uređuje radno-pravni status državnih službenika i drugih lica zaposlenih u organima državne službe u KS.