SAMOSTALNI SINDIKAT KANTONALNIH DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA U SARAJEVU: ZAHTJEV ZA HITAN SASTANAK SA MINISTROM PRAVDE I UPRAVE KS

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu uputio je danas zahtjev ministru pravde i uprave Kantona Sarajevo Mariju Nenadiću za sastanak sa članovima pregovaračkog tima ovog sindikata zbog velike zabrinutosti svih zaposlenih iz ove grane načinom pregovora o kolektivnom granskom ugovoru.

„Obraćam Vam se kao najvišem autoritetu Ministarstva pravde i uprave Kantona Sarajevo, a u ime 720 državnih službenika i namještenika u organima državne službe iz pet sindikalnih organizacija koje su u sastavu Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo.Moje obraćanje shvatite kao namjeru da se nađu rješenja koja će biti najbolja za sve zaposlene iz ove grane, kao i za kanton, državu i poslodavca“, kaže se u dopisu predsjednika ovog sindikata Elvisa Zornića.

Jasno je da je, nakon što nismo dobili rješenje o reprezentativnosti ni nakon godine dana od njegovog podnošenja, Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo pod pritiskom Vlade i premijera FBiH i da svjesno krši zakon, pa je naš sindikat primoran poduzeti pravne radnje protiv ovog ministarstva u svrhu zaštite ineteresa i prava svojih članova.

Vlada FBiH je na svojoj 67. sjednici dala saglasnost na tri granska kolektivna ugovora, između ostalih i za službenike organa uprave i sudske vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine, što je pohvalno, ali zabrinjava činjenica da niko ne zna sam tekst ugovora, a pogotovo oni kojih se tiče, dakle državni službenici i namještenici.

„Poseban razlog za zabrinutost imaju državni službenici i namještenici zaposleni u organima državne službe Kantona Sarajevo, od kojih je 68 posto naših članova, s obzirom da reprezentativni sindikat za nivo FBiH nije u skladu sa Zakonom o radu FBiH (“Službene novine Federacije BiH”, broj 26/16) uključio u proces pregovora naš sindikat mada je to bio u obavezi, te da niko od nadležnih izuzev Vas  nije upozorio na ovaj propust što za posljedicu može imati i obaranje ovog granskog ugovora i nepriznavanje za područje Kantona Sarajevo“, navodi se u dopisu upućenom ministru Nenadiću.