PREGOVORI PROGLAŠENI NEUSPJEŠNIM, SRIJEDA 28. DECEMBRA ROK VLADI KS DA ODGOVORI NA NOVE ZAHTJEVE

Nakon što se danas premijer i ministri u Vladi KS nisu pojavili na sastanku u Domu sindikata a na raniji poziv Koordinacije osam Sindikata, Koordinacija je pregovore proglasila neuspjelim, o čemu je obavijestila Vladu KS i postavila novi zahtjev u kojem se traži da Vlada KS svim radnicima u KS u 2023. godini poveća platu u iznosu od neto 120 KM za svakog radnika u Kantonu Sarajevo.

“Ostajemo pri zahtjevu da Vlada Kantona Sarajevo isplati jednokratne novčane pomoći svim radnicima koji platu primaju iz Budžeta KS, te smo poslali novi zahtjev kojim se traži linearno povećanje plata za sve u Kantonu Sarajevo u iznosu od 120 KM jer bi na osnovu jednostrane Odluke Vlade KS za povećanje boda za obračun plata za 5% premijer KS i presjedavajući Skupštine npr. dobili uvećanje od oko 161 KM, ministri u Vladi KS 148 KM, zastupnici u Skupštini 128 KM, direktori Zavoda 125 KM, državni službenici i namještenici od 44 do 100 KM, a NK radnici 0.00 KM. To je za nas neprihvatljivo, jer smatramo da je inflacija za sve ista i da smo svi od premijera do čistačice isto pogođeni udarima inflacije”, kazao je predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo Elvis Zornić.

Koordinacija sindikata danas je održala sastanak na kojem je dala rok Vladi KS da do srijede, 28.12.2022. godine, odgovori da li prihvata naš novi zahtjev da se svim radnicima u 2023. godinu plate povećaju u netto iznosu od 120,00 KM počev od 01.01.2023. godine.

“Informišemo Vas da ćemo započeti sa novim sindikalnim aktivnostima od srijede, 28.12.2022. godine kada će Koordinacija sindikata donijeti Odluku organizaciji i realizaciji štrajka upozorenja i generalnog štrajka i istu uputiti prema organima osam sindikata, koji čine Koordinaciju sindikata, na dalje postupanje”, zaključak je Koordinacije sindikata.