POTPISAN SPORAZUM O DODATKU NA PLATU, SINDIKATI ISTRAJALI U SINDIKALNOJ BORBI

U zgradi Vlade KS danas je između Vlade Kantona Sarajevo i Koordinacije sindikata koji primaju platu iz budžeta KS potpisan Sporazum o dodatku na platu u 2023. godini.

Ovim Sporazumom ugovorne strane utvrđuju da će se svim licima koja ostvaruju prava iz radnog odnosa i primaju platu iz budžeta Kantona Sarajevo tokom 2023. godine obračunati mjesečni dodatak na platu u netto iznosu od 100,00 KM.

Sporazum je potpisan u cilju osiguranja finansijske i materijalne podrške i poboljšanja materijalnog statusa radnika usljed rasta indeksa potrošačkih cijena, a na osnovu opredjeljenja, međusobnog uvažavanja i uz obostrani dogovor socijalnih partnera.

Dodatak na platu će se obračunati za period od 01.01. – 31.12.2023. godine.

Za radnike čija je osnovna plata niža od 70% prosječne netto plate isplaćene po radniku u FBiH u protekla tri mjeseca prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku dodatak na Platu obračunat će se na iznos zagarantovane plate.

Dodatak na platu biće realiziran nakon usvajanja Budžeta Kantona Sarajevo za 2023. godinu, a za mjesece do usvajanja Budžeta bit će obračunat i isplaćen retroaktivno.

Sporazumom je predviđeno da se dodatak na platu ne smatra stečenim pravom radnika u smislu važećih kolektivnih ugovora.

Vlada Kantona Sarajevo se obavezala da u proceduri pripreme Prijedloga Zakona o izvršavanju Budžeta Kantona Sarajevo za 2023. godinu, koji će razmatrati i usvajati Skupština Kantona Sarajevo, izmijeni vrijednost boda za obračun plata na način da isti iznosi 1,00.

Ukoliko ne dođe do realizacije Sporazuma, sindikati potpisnici ovog sporazuma zadržavaju pravo na poduzimanje svih oblika i metoda sindikalne borbe radi zaštite interesa radnika.

“Danas je potpisan sporazum o naknadi plaće u iznosu od 100 KM netto za sve radnike koji primaju plaću iz Budžeta Kantona Sarajevo između predstavnika sindikata i Vlade Kantona Sarajevo. Današnji Sporazum je rezultat višemjesečnih pregovora u toku kojih su sindikati udruženi u Koordinaciju vodili pregovore na osnovu pojave i rasta inflacije koja je izazvala svakodnevni rast svih cijena, što je izazvalo velike probleme svim radnicima”, izjavio je predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo Elvis Zornić.

Dodao je da smo prošlu godinu završili protestima i jednostranom odlukom Vlade Kantona Sarajevo za povećanje plate u iznosu 5%, kojom nismo bili zadovoljni.

“Početkom 2023. godine smo otvorili novi set pregovora, koji su na zadovoljstvo svih strana u pregovorima završili današnjim Sporazumom, jer smo mi iz sindikata tražili isto povećanje za sve, od čistačice do premijera, jer su mlijeko, hljeb i sve ostalo svima isto poskupile. U ovom momentu smo mi zadovoljni, jer smo uspjeli svima povećati plate za isti iznos, a ujedno pokazali koliko je jak sindikalni pokret kada se udruži”, poručio je Zornić.