OTVORENO.BA: KOLEKTIVNI UGOVOR NA ČEKANJU Poslodavci: Dok se ne riješi reprezentativnost nema potpisivanja

Nakon što je Vlada Federacije proglasila nereprezentativnim Udruženje poslodavaca FBiH te postignuti sporazum sindikata i poslodavaca oko novog općeg kolektivnog ugovora ocijenila neprihvatljivim i neustavnim, Upravni odbor Udruženja poslodavaca na jučerašnjoj je sjednici konstatirao kako su začuđeni tim postupkom, ali su i zaključili kako se problem može riješiti samo razgovorom te su najavili pregovore sa Ministarstvom rada i socijalne politike.
Što se pak tiče općeg kolektivnog ugovora, zaključeno je kako se on neće potpisivati sve do trenutka dok se ne riješi pitanje reprezentativnosti jer su, kako je naglasio direktor Udruženja Mladen Pandurević, legalisti.

Iz Udruženja su odlučili i pokrenuti pravnu proceduru za upravni spor za poništenje tog rješenja, dok će pak istodobno prikupiti i podatke o broju članica i broju radnika. Ostalo vrijeme do okončanja ovih aktivnosti pak iskoristit će za razgovore sa socijalnim partnerima.
-Zaključili smo i kako se očigledno radi o velikom nesporazumu, a problem ćemo riješiti samo razgovorom, poručio je Pandurević, dodavši kako su poslodavci iz cijele Federacije jednoglasno podržali ove zaključke.

Kompletan članak pročitajte na ovom linku.

Izvor: Otvoreno.ba
Napomena: Ovaj članak ne predstavlja mišljenja i stavove Upravnog odbora niti članova Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo. Sekcija “Iz medija” predstavlja rubriku ove web stranice gdje naši članovi i posjetitelji na jednome mjestu mogu pročitati vijesti o aktuelnim dešavanjima relevantnim za Sindikat.