“OSLOBOĐENJE”: Izmiješali smo babe i žabe

OSLOBOĐENJE: Izmiješali smo babe i žabe

“Oslobođenje” donosi priču o našoj borbi za reprezentativnost i prava naših članova.Tekst prenosimo u cjelosti.

“Punu reprezentaciju za zastupanje dva sindikata nemaju ni Salih Kruščica ni Elvis Zornić, tvrdi ministrica Amela Dautbegović, piše “Oslobođenje”.
Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudske vlasti i javnih ustanova u FBiH, na čijem je čelu Salih Kruščica, od prije godinu je manji za oko 720 državnih službenika i namještenika iz KS-a, sindikalista Kantonalnog i Općinskog suda, Profesionalne vatrogasne brigade, Zavoda za izgradnju i Zavoda za planiranje KS-a, koji čine novi sindikat, s Elvisom Zornićem na čelu. Kruščica je tim povodom pokrenuo upravni spor protiv Zornića.

Male plate, ignorisanje

“Nismo se slagali sa načinom na koji je taj sindikat zastupao članove, a posebno nas u KS-u i kako nismo naišli na razumijevanje niti smo uspjeli šta promijeniti, odlučili smo se sami baviti isključivo radničkim pravima i interesima državnih službenika i namještenika u KS-u, bez podilaženja bilo kome”, objašnjava Zornić.

Problem broj jedan članova njihovog sindikata su – male plaće i ignorantski položaj.

“Vlada KS-a nije do prije godinu vodila socijalni dijalog sa sindikatom. Prije svih onih tužbi koje smo pokrenuli, uzaludno smo tražili da se dogovorimo. Nažalost, kantonalna ministrica rada i socijalne politike Amela Dautbegović, očito, pod političkim uticajem, neće da nam izda rješenje o reprezentativnosti i mi smo zato protiv nje podnijeli krivičnu prijavu”, kaže Zornić.

“Nije tačno da ja neću da ga izdam, nego ga ja, po Zakonu o upravnom postupku, u ovom trenutku ne mogu izdati”, odgovara ministrica Dautbegović, napominjući da su Elvis Zornić i njegovi sindikalisti bili više puta kod nje i da im je sve objasnila.

“S obzirom na to da je Kruščica pokrenuo upravni spor protiv Zornića, koji je registrovao ovaj sindikat u Ministarstvu pravde KS-a, ja ne mogu ništa poduzimati sve do završetka tog spora. Dvije urgencije sam slala predsjedniku Suda, kako bi se taj postupak što prije završio i on je obećao da će mu predmet biti prioritet”, ističe Dautbegović, dodajući da Zornić može ići u pregovore s poslodavcima radnika koje on zastupa, ali i to da ona nije ni na čijoj strani.

Svi čekaju sud

“Rekla sam i gospodinu Kruščici da on ima federalnu reprezentaciju, ali nema kantonalnu, pa ni on ne može zastupati interese kantonalnih sindikalista. Isto sam izjavila i na kantonalnoj Vladi, dakle to da trenutno, kada su državni službenici i namještenici KS-a u pitanju, punu reprezentaciju za zastupanje njihovih sindikalista nema ni Kruščica ni Zornić”, tvrdi ministrica, što Salih Kruščica ne prihvata.

Kaže, dovoljno je pročitati Zakon o radu i vidjeti ko je u pravu.

“Zašto sam tužio Zornića? Nemam ništa protiv novog sindikata, spor je pokrenut samo zbog njegovog naziva. No, duga je to priča, sačekajmo da sud odluči”, naglašava Kruščica, napominjući da je u “njegovom” sindikatu oko 2.500 državnih službenika i namještenika iz KS-a: “To je reprezentativan broj.”

Elvis Zornić opet tvrdi da su danas u Sindikatu izmiješane babe i žabe: “Nije bitno ništa drugo do broja ljudi da bi se bilo reprezentativno, da bi se uzimale pare od članarina, a znamo mi gdje se one utroše. Oko 200.000 KM je u sindikatu iz kojeg smo izašli utrošeno na kupovinu apartmana i vozila, putovalo se i u Južnu Afriku, a za pomoć oboljelim nije bilo para”, kaže Zornić, piše “Oslobođenje”.link