NASTAVAK PREGOVORA OKO SPORAZUMNOG ODREĐIVANJA OSNOVICE ZA OBRAČUN PLATA 9. FEBRUARA

Vršiteljica dužnosti premijera Kantona Sarjevo Darja Softić Kadenić uputila je poziv Koordinaciji sindikata koji primaju platu iz budžeta KS na nastavak pregovora oko sporazumnog određivanja osnovice za obračun plata u 2023. godini, koji će biti održan u četvrtak, 9. februara u 14.00 sati u zgradi Vlade KS.

Iz Koordinacije sindikata su obavijestili Vladu KS da će nastavku pregovora prisustvovati predstavnici svih sindikata koji su dio Koordinacije.

Koordinacija sindikata još jednom koristi priliku da ponovi svoj jasan stav od 26.12.2022. godine prema kojem se:
a. odbija jednostrana odluka o povećanju boda (sa 1.00 na 1.05 kako je to utvrdeno prijedlogom Vlade u nacrtu Zakona o izvršenju Budžeta Kantona Sarajevo za 2023. godinu o kojem će se Skupština Kantona Sarajevo izjašnjavati 8. februara 2023. godine i o kojem će se voditi i javna rasprava u trajanju od 20 dana);
b. tražimo povećanje plata svim radnicima u osnovnim i srednjim školama, predškolskim, visokoškolskim i ustanovama kulture, nauke i socijalne zaštite, MUP-u i Upravi policije, zavodima i organima državne službe, javnim komunalnim preduzećima i javnim ustanovama zdravstva u 2023. godini u netto iznosu od 120,00 km počev od 01.01.2023. godine.