KLIX.BA: Zakon o reprezentativnosti sindikata i poslodavaca je korak u reformi radnog zakonodavstva

Današnjom sesijom okončana je javna rasprava o Nacrtu federalnog zakona koji treba da uredi kriterije za utvrđivanje reprezentativnosti sindikata i udruženja poslodavaca u FBiH.

Nacrt ovog zakona čiji je predlagač Federalna vlada odobrila su ranije oba doma Parlamenta Federacije BiH i zatražila javnu raspravu prije nego što predlagač ponudi konačni prijedlog teksta, o kojem, da bi stupio na snagu u formi gotovog zakona mora pozitivno da se izjasni Federalni parlament.

Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike kao organizatora današnjeg, posljednjeg dijela javne rasprave, ističu da je ovaj zakon jedan od obaveznih koraka u reformi radnog zakonodavstva u Federaciji BiH.

Važeći novi zakon o radu FBiH, u prijelaznim i završnim odredbama propisao je, naime, da će njegove odredbe o reprezentativnosti sindikata i udruženja poslodavaca prestati da važe donošenjem posebnog akta.

Učesnici današnje sesije bili su, među ostalima, sindikalci i poslodavci kao strane na koje se budući zakon direktno odnosi.

Najviše intervencija je bilo kod odredbi koje propisuju način utvrđivanja reprezentativnosti sindikata u strukovnom organizovanju te u organizovanju kod poslodavca. Jedna od primjedbi iz redova sindikata je da će predložene zakonske norme „usitniti“ sindikalni pokret, a time i uticaj u socijalnom dijalogu, jer samo ukrupnjavanje sindikalnog pokreta ima smisla kad je riječ o boljem predstavljanju interesa članstva.

Sindikat doktora medicine i stomatologije smatra, pak, da je ponuđeni Nacrt zakona, uz određene željene korekcije prihvatljiv i da nema opasnosti od „rasparčavanja“ sindikalnog organizovanja, dok je iz redova Udruženja poslodavaca FBiH navedeno da je jedini dio zakona koji se odnosi na sindikate, a u koji su se primjedbama „umiješali“ poslodavci, onaj o predviđenom strukovnom sindikalnom organizovanju kod poslodavaca. U praksi, rečeno je, moglo bi doći do toga da se poslodavac može suočavati s više zasebnih sindikata zaposlenika na osnovu njihovih različitih zanimanja, što bi moglo izazvalo nedoumice i u pogledu reprezentativnosti.

Prema obrazloženju predlagača iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, Nacrtom zakona o reprezentativnosti sindikata i udruženja poslodavaca predviđeno je da se u postupku utvrđivanja reprezentativnosti, kao mjerodavni uzimaju podaci o radnicima zaposlenim na osnovu ugovora o radu na teritoriji Federacije, kao i podaci o poslodavcima registrovanim na teritoriji FBiH.

Polazni kriteriji su da se sindikat smatra reprezentativnim ako je registrovan kod nadležnog organa, ako se finansira pretežno od članarine te ako ima potrebni procenat učlanjenosti zaposlenih radnika. Izričito je predviđeno da se zaposlenima, u smislu ovog zakona, smatraju pojedinci s ugovorima o radu na određeno ili neodređeno vrijeme, s punim ili nepunim radnim vremenom. Jedna od sugestija pristiglih u pisanoj formi tokom dvomjesečnog roka za javnu raspravu je da se zaposlenim radnicima, u smislu ovog zakona, smatraju i pojedinci kojima je otkazan ugovor o radu kod poslodavca, a oni vode radno-pravni spor s ciljem povratka na posao.

Sindikat, prema predloženom zakonu, može biti reprezentativan na nivou poslodavca, za oblast ili područje djelatnosti, odnosno struke i profesije, te za područje kantona, odnosno teritoriju Federacije.

Reprezentativnost udruženja poslodavaca iziskuje također upisivanje u registar, potom potreban broj članova i finansiranje pretežno od članarine i drugih vlastitih izvora. I kod poslodavaca je predviđena mogućnost utvrđivanja reprezentativnosti njihovih udruženja za teritoriju Federacije BiH, za područje kantona, odnosno za područje ili oblast djelatnosti.

Po današnjem okončanju javne rasprave, slijedi naredna faza – utvrđivanje prijedloga ovog zakona.

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike prethodno će razmotriti upućene primjedbe i sugestije.(KLIX.BA)