INICIJATIVA ZA POČETAK PREGOVORA ZA ZAKLJUČIVANJE TEKSTA KOLEKTIVNOG UGOVORA O IZMJENAMA I DOPUNAMA KOLEKTIVNOG UGOVORA ZA DRŽAVNE SLUŽBENIKE I NAMJEŠTENIKE U ORGANIMA DRŽAVNE SLUŽBE KS

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo kao reprezentativni sindikat za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo, na osnovu Zakona o radu i Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe KS, zajednički sa ostalim sindikatima pokrenuo je inicijativu za pregovaranje i zaključivanje teksta Kolektivnog ugovora o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe KS.

Zajednička inicijativa je podnešena uz saradnju, podršku i uključenje u postupak pregovaranja Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u Federaciji BiH – Sindikalne organizacije Kantonalnih organa državne službe Kantona Sarajevo i Sindikata policije Kantona Sarajevo.

Inicijativa je pokrenuta nakon sastnaka koji je održan na raniju incijativu našeg sindikata sa resornom ministricom pravde i uprave Kantona Sarajevo Darjom Softić Kadenić.

Sastanku su prisustvovali predsjednik našeg Sindikata Elvis Zornić, član Upravnog odbora Sindikata Armin Hrelja, te predsjednik Sindikata policije KS Sadik Ećo i predsjednica Višnja Ljubjankić (Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u BiH-Sindikalna organizacija Kantonalni organi državne službe KS).

Istaknuto je da će se rast inflacije nastaviti u narednom periodu te kako su potrošačke cijene u Bosni i Hercegovini u prvih deset mjeseci porasle za 17,3 posto u odnosu na isti period prošle godine.

Nameće se potreba da Vlada Kantona Sarajevo kao odgovoran poslodavac, a na inicijativu sindikata, pokrene pregovore radi usaglašavanja teksta izmjena važećeg Kolektivnog ugovora kojim će se omogućiti rast plaća u 2023. godini, a koji za krajni cilj ima ublažavanje udara inflacije.