FOKUS.BA: Zapadni Balkan: Različita tumačenja ugrožavaju vjerske slobode

Zaključak Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTVBiH) o zabrani nošenja vjerskih obilježja, kao i o upražnjavanju vjere u toku radnog vremena u pravosudnim institucijama iz septembra 2015, proslijeđen svim predsjednicima sudova i glavnim tužiocima u BiH izazvao je brojne polemike u Bosni i Hercegovini koje se ne stišavaju ni nakon skoro pet mjeseci otkako je donesen.

Polemika o zaključku kojim je zapravo ukazano na odgovarajuće članove zakona o sudovima u Federaciji BiH i Republici Srpskoj, vodi se uglavnom oko toga da li se ovakvo pravilo može primijeniti na žene koje nose hidžab (glavu pokrivenu maramom u skladu sa islamskim propisima). U Bosni i Hercegovini ovakve žene su svakodnevna pojava i mogu se vidjeti na različitim radnim mjestima, a sudjeluju u svim sferama života. Do sada, nije bilo ovakvih i sličnih zabrana kad je riječ o bosanskohercegovačkim institucijama.

Reagovala je i Islamska zajednica BiH koja je najoštije osudila potez VSTV-a zahtijevajući od institucije koja imenuje tužioce i sudije u svim sudovima i vrši nadzor nad radom pravosudnih institucija u BiH, da preispita svoje odluke i zaključke, te precizno definira šta se podrazumijeva pod vjerskim obilježjem. VSTV BiH i nakon rasprave na sjednici 10. februara ove godine ostalo je pri ranijem zaključku koji se odnosi na zabranu nošenja vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama, te obećalo da će radi boljeg razumijevanja sadržaja i suštine ovog zaključka objaviti javni memorandum na web-stranici u kojem će biti detaljnije razjašnjeni i interpretirani razlozi za njegovo donošenje.

Najavljeni su i razgovori s predstavnicima svih vjerskih zajednica u BiH i zainteresiranim predstavnicima zakonodavne i izvršne vlasti u BiH. Predsjednik VSTV-a BiH Milan Tegeltija je kazao kako se “ne radi o odluci o zabrani hidžaba, nego se radi o stavu VSTV-a koji se odnosi na sva vjerska obilježja, odnosno dopisu koji je Vijeće na zahtjev sudova i tužilaštava u BIH proslijedilo kao smjernicu za provođenje zakonskih ovlaštenja iz Zakona o sudovima u FBiH, Zakona o sudovima u RS-u i Zakona o sudovima u Brčko distriktu BiH, a čijim odredbama je zabranjeno ispoljavanje vjerske, nacionalne i političke pripadnosti, te isticanja takvih obilježja u sudovima spomenutih nivoa”.

Nije sporan član Zakona o sudovima FBiH nego njegovo tumačenje

Elvis Zornić, predsjednik Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo kazao je za AA da “što se tiče samog člana 13. Zakona o sudovima FBiH oni kao sindikalna organizacija nemaju nikakvih problema sa tim”.

“Sam komentar o tom zakonu je sasvim jasan. To je komentar gdje izričito sudovima, odnosno u sudskim prostorijama nije dozvoljeno isticanje bilo kakvih vjerskih i političkih i bilo kojih drugih obilježja. To je sasvim uredu. Mi imamo svoje kodekse što se tiče državnih službenika, namještenika i to su etički kodeksi o ponašanju. Što se tiče sudija oni imaju svoj poseban kodeks. Kada je u pitanju zgrada Općinskog suda u Sarajevu niti u jednoj prostoriji u ovom sudu ne postoji zid na kojem se nalazi bilo kakva vrsta ovakvog obilježja. Jedina obilježja koja su dozvoljena i po pravilniku i zakonu su državna obilježja”, istakao je Zornić.

 

Prema njegovim riječima, “ono što je njima najveći problem i zbog čega su morali reagovati jeste tumačenje člana 13. Zakona o sudovima u FBiH, posebno od visokih dužnosnika VSTV-a BiH”.

“Protumačen je na potpuno pogrešan način i samim tim je izazvalo veliku pometnju i među uposlenicima u pravosudnim institucijama, a ja vjerujem i među čitavim građanstvom. Osjetili smo da se time narušava pravo naših kolega bez obzira na vjersku pripadnost. Mislimo da se time određeni dio naših kolega osjeća nelagodno, da se ugrožava njihovo pravo na rad i jednostavno smo morali reagovati na taj način”, pojasnio je Zornić zahtjev koji su uputili prema VSTV-u.

Ostavili su im rok od 30 dana. Podsjetio je da u saopštenju jasno stoji da će oni “svoje stavove braniti protestima i štrajkom upozorenja ako bude bilo potrebno”. Govoreći o mogućnosti upućivanja inicijative za izmjenu Zakona o sudovima u FBiH Zornić je kazao da “postoje stvari za koje sindikat nema ovlasti”.

“Mi smo ovim zahtjevom htjeli da zaštitimo naše članove koji su se osjećali nelagodno. Što se tiče inicijative nema potrebe mijenjati taj član zato što on nije prekršen ni u jednoj pravosudnoj instituciji. Jedina stvar koja u principu i smeta i koja kvari tu pravu sliku tog člana jeste njegovo tumačenje”, poručio je Zornić.

Naglasio je da je “cijela ta tema i retorika otišla u pogrešnom smjeru”.

“Nikada niko od nas međusobno nije imao neku vrstu problema vezano za takve stvari”, dodao je Zornić. Apelovao je na VSTV da povuku taj zaključak jer on ne pripada ovom društvu koje je multikulturalno i multietničko.

“Zbog toga treba da budemo ponosni jer smo po tome prepoznatljivi i u svijetu”, istakao je Zornić.

Kompletan članak pročitajte na ovom linku.


Izvor: Fokus.ba
Napomena: Ovaj članak ne predstavlja mišljenja i stavove Upravnog odbora niti članova Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo. Sekcija “Iz medija” predstavlja rubriku ove web stranice gdje naši članovi i posjetitelji na jednome mjestu mogu pročitati vijesti o aktuelnim dešavanjima relevantnim za Sindikat.