VEČERNJI.BA: U Udruzi poslodavaca FBiH vjeruju kako će kolektivni ugovor biti dogovoren ovog tjedna

Nakon što je krajem prošlog tjedna Savez samostalnih sindikata BiH odustao od najavljenih prosvjeda zbog toga što su izmjene Zakona o radu FBiH upućene u hitnu proceduru, očekuje se daljnja suradnja između sindikata i njihovog strateškog partnera, Udruge poslodavaca FBiH, pri zaključivanju općeg kolektivnog ugovora u FBiH, piše Večernji list BiH.

Podsjetimo, Vlada FBiH je poslala sporazumno dogovoreni opći kolektivni ugovor na ocjenu ustavnosti te prolongirala zaključenje kolektivnog ugovora za još tri mjeseca. Tako je sada krajnji rok za dogovor i usuglašavanje sindikata i poslodavaca do 18. ožujka. Iz Udruge poslodavaca FBiH su kazali kako je moguće da dogovor o novom kolektivnom ugovoru bude postignut još ovog tjedna.

Direktor Udruge poslodavaca FBiH Mladen Pandurević u dnevniku TV1, na pitanje novinarke zašto je poslodavcima prihvatljiv kolektivni ugovor, a Vladi nije, kazao je kako je postojanje općeg kolektivnog ugovora jedan ogromni ustupak koji su poslodavci učinili.

– Opći kolektivni ugovor postoji još u samo jednoj državi u Europi, a to je u Crnoj Gori. Znači, trend socijalnog pregovaranja i dogovaranja se spušta na nižu razinu, kazao je Pandurević dodavši kako su shvatili da se u BiH ništa ne može raditi naglo, nego se mora ići postupno.

Kompletan članak pročitajte na ovom linku.

Izvor: Vecernji.ba
Napomena: Ovaj članak ne predstavlja mišljenja i stavove Upravnog odbora niti članova Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo. Sekcija “Iz medija” predstavlja rubriku ove web stranice gdje naši članovi i posjetitelji na jednome mjestu mogu pročitati vijesti o aktuelnim dešavanjima relevantnim za Sindikat.