TIP.BA: Opći kolektivni ugovor: Minuli rad i proširenje ugovora na sve radnike i dalje “koče” dogovor

Nakon posljednje sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije pojavio se optimizam kako će se novi Opći kolektivni ugovor u FBiH potpisati 10. veljače, ali još uvijek postoji nekoliko prepreka takvom razvoju događaja. Kako je već od ranije poznato, Savez samostalnih sindikata BiH i Udruženje poslodavaca FBiH postigli su visoku razinu suglasnosti oko ključnih pitanja, ali spor je nastao nakon što se s njihovim dogovor nije složila federalna Vlada.

Prema riječima Selvedina Šatorovića, dopredsjednika SSS BiH, još uvijek je ostalo na vladajućima da prihvate da se Opći kolektivni ugovor odnosi na sve radnike u FBiH te riješi pitanje reprezentativnosti Udruženja poslodavaca. – Tu svakako treba dodati kako se još nismo dogovorili oko minulog rada, duljine trajanja Općeg kolektivnog ugovora, ali ipak mislim kako tu neće biti nekih većih problema, kazao nam je Šatorović.

Otvorena pitanja

Prema njegovim riječima, za njih je pitanje proširenje Općeg kolektivnog ugurava na sve radnike u FBiH pod moranje, jer smatraju kako ista prava trebaju biti u Sarajevu, Mostaru, Zenici,… Kaže kako je sada na Vladi FBiH, odnosno na premijeru Fadilu Novaliću da uvaži te stavove. Uz to, do potpisivanja ugovora ne može doći sve dok se ne riješi pitanje reprezentativnosti poslodavaca, a i tu priču je “zakuhala” federalna Vlada koja je i potegnula ovo pitanje.

Na pitanje oko problema s minulim radom, Šatorović pojašnjava kako su sindikati za to da se vrednuju sve godine minulog rada, vlasti su za to da se minuli rad u potpunosti izbaci, dok su poslodavci na sredini između dva navedena stava. Minimalna plaća je pak 406 maraka i na nju se plaćaju doprinosi, tako da ne bi smjeli doći u pitanje fondovi. Kada je u pitanju trajanje ugovora, i tu još uvijek nije postignut konačni dogovor jer sindikati traže da traje 18, a Vlada FBiH 12 mjeseci, ali kako ističu iz SSS BiH, ukoliko se ostale stavke riješe na adekvatan način, trajanje ugovora će se lako dogovoriti.

– Sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća je zakazana za 10. veljače, ali se u ovom trenutku zaista ne može prognozirati hoće li tada biti i potpisan novi Opći kolektivni ugovor. Sada je sve na Novaliću i Vladi FBiH, jasno je kazao Šatorović.

Stav vlasti

Vlada FBiH u svom priopćenju pozdravila je nastavak socijalnog dijaloga u cilju zaključenja novog Općeg kolektivnog ugovora. Ona, također, pozdravlja napredak u približavanju stavova koji je postignut s predstavnicima Udruženja poslodavaca i sindikata. Vlada podsjeća da je postojeći kolektivni ugovor, uslijed velikog broja tužbi državnih službenika, prouzročio značajne štete po proračune svih nivoa vlasti u FBiH koje se mjere u stotinama milijuna maraka.

– I ovom prilikom, Vlada izražava spremnost da, u dijalogu sa socijalnim partnerima, izbjegavajući ishitrena rješenja, postigne suglasnost u vezi s preostalim važnim dijelovima novog Općeg kolektivnog ugovora kako bi bio harmoniziran sa Zakonom o radu i ciljevima Reformske agende, te osigurao ravnopravan položaj radnika u gospodarstvu u odnosu na službenike u administraciji i zaštitio socijalno osjetljive kategorije, radna mjesta i umirovljenike, poručuju iz federalne Vlade.

Kompletan članak pročitajte na ovom linku.


Izvor: Tip.ba
Napomena: Ovaj članak ne predstavlja mišljenja i stavove Upravnog odbora niti članova Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo. Sekcija “Iz medija” predstavlja rubriku ove web stranice gdje naši članovi i posjetitelji na jednome mjestu mogu pročitati vijesti o aktuelnim dešavanjima relevantnim za Sindikat.