SO Općinskog suda Sarajevo: Prvo protesti a potom i štrajk, ukoliko VTSV ne poništi odluku o zabrani nošenja vjerskih obilježja

U četvrtak, 28. januara 2016. godine, održana je 2. Redovna opća skupština svih članova sindikalne organizacije Općinskog suda Sarajevo, na kojoj je bilo pristuno više od 50% ukupnog broja članova ove sindikalne organizacije, čije članstvo trenutno broji 328 zaposlenika Općinskog suda u Sarajevu.

Elvis Zornić, predsjednik SO OSS-a, otvorio je skuštinu uvodnim obraćanjem, u kojem je naglasio da se protekla godina može smatrati veoma uspješnom, obzirom na rezultate koje je SO ostvarila, kao i na činjenicu da je po prvi put godina završena finansijski pozitivno, uz određene uštede, a bez da je i jedan zahtjev za pomoć članovima sindikalne organizacije odbijen.

Obzirom da su svi članovi SO prisutni na Skupštini prethodno dobili godišnji finansijski izvještaj na uvid, isti je stavljen na usvajanje, a zatim i jednoglasno usvojen.

Potom je uslijedila prezentacija narativnog izvještaja o radu sindikalne organizacije, iz kojeg je bitno izdvojiti da je SO tokom čitave godine uspješno štitila prava svojih članova u skladu sa Statutom, Kolektivnim ugovorom i Zakonom o radu, da je transparentnost rada SO znatno povećana i da su sve informacije o radu iste bile i ostaju dostupne kako članovima tako i široj javnosti i medijima, kao i da je Pravilnik o principima finansijskog poslovanja, uslovima i namjeni korištenja finansijskih sredstava SO u potpunosti ispoštovan.

Zornić je u toku izlaganja naglasio da je SO, sa Upravnim i Nadzornim odborom na čelu, izuzetno ponosna na činjenicu da je upravo  ova sindikalna organizacija među prvima ukazala na nepravilnosti u radu Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u FBiH, na čijem je čelu predsjednik Salih Kruščica, a prvenstveno njegovog sastavnog dijela – Koordinacije sindikata Kantona Sarajevo, na čelu sa predsjednikom Adilom Aljićem, Višnjom Ljubijankić i Senadom Memićem, kao glavnim krivcima koji su svojim destruktivnim i tromim radom doveli SO OSS i njene članove u podređen položaj, što je Vlada KS, na čelu sa premijerom, iskoristila, a kao rezultat, Općinski sud Sarajevo postao je institucija čija je administracija najmanje plaćena u cijelom Kantonu Sarajevo te tako dovedena na rub egzistencije.

Ipak, SO OSS po ovom pitanju nije sjedila skrštenih ruku, već je postala glavni inicijator i osnivač Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo, u čijem sastavu se već nalazi pet sindikalnih organizacija sa ukupno 700 članova. Na ovaj način, SO OSS otvorila je sebi mogućnost istupanja iz gore pomenutog sindikata koji djeluje na području Federacije, te ostvarila istinska i iskrena partnerstva sa institucijama na kantonalnom nivou, sa kojima je krenula u rovovsku borbu za prava radnika. Detaljan rad Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo možete pratiti putem web stranice www.sindikat-kantona.ba ili putem Facebook stranice koja nosi naziv Sindikata.

“Nažalost, iako je u planu djelovanja za 2015. godinu jedna od glavnih stavki bila uspostavljanje boljeg poslovnog odnosa i komunikacije sa Visokim sudskim i tužilačkim vijećem BiH, istu nismo uspjeli ostvariti, obzirom da je Vijeće zauzelo stav da nije nadležno za sudsko osoblje. Ovaj stav smatramo diskriminirajućim, obzirom da isto propisuje akte, pravilnike i norme koje svi uposlenici sudova moraju poštovati i u skladu s kojima moraju obavljati svoje dnevne radne zadatke. Također, odluku o zabrani nošenja vjerskih  obilježja, koju je donijelo isto vijeće, smatramo uvredom svih naših članova, obzirom da su isti do sada savršeno funkcionisali u svome multikulturalnom okruženju, i da vjeroispovijest nikada nije predstavljala problem niti u radu niti u odnosima među kolegama. Obzirom da ova odluka vrijeđa pravo koje je zagarantovano evropskim konvencijama i Ustavom BiH, pozivamo VSTV da odluku ukine. U protivnom, na današnjoj općoj skupštini jednoglasno smo usvojili odluku da ćemo organizirati prvo proteste, a potom, ukoliko bude potrebno i štrajk upozorenja, sve dok odluka ne bude ukinuta.”, kazao je Zornić nakon današnje Opće skupštine SO OSS-a.

DSC_0085

Zornić je istakao i da nije zadovoljan što u protekloj godini Sindikalna organizacija Općinskog suda u Sarajevu nije uspjela ostvariti željenu saradnju i razumijevanje sa upravom Suda, isključivo iz razloga što ista nije u SO prepoznala ozbiljnost i profesionalnost. Ovo je rezultat rada prethodnog sindikata, koji je svojom šutnjom i slabim zalaganjem poljuljao integritet sindikalne borbe i nikada se nije nametnuo kao ravnopravan sagovornik. Zornić obećava da će se ova situacija veoma brzo promijeniti, a prvi korak ka ovoj promjeni je jednoglasno donošenje odluke o kreiranju zajedničkog zaključka svih članova SO OSS-a koji će biti dostavljen predsjednici Općinskog suda u Sarajevu kao i njegovoj upravi, a kojim se skreće pažnja sudijama i administraciji da se moraju međusobno uvažavati i poštovati, te da su svi članovi kolektiva  dužni pridržavati se internih i općih propisa, a sve to u svrhu izgradnje zdravije i produktivnije radne sredine.

Na kraju 2. Redovne opće skupštine Sindikalne organizacije Općinskog suda u Sarajevu, održana je diskusija sa finalnim zaključkom da je u predstojećoj godini potrebno nastaviti sa korektnim i konkretnim radom SO samostalno ali i kao članice Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo, obzirom da je istinsku borbu za zaštitu prava radnika potrebno ponovo postaviti na noge, kako u institucijama, tako i na nivou kantona, Federacije i cijele Bosne i Hercegovine.

Kompletan finansijski i narativni izvještaj o radu Sindikalne organizacije Općinskog suda u Sarajevu možete pročitati na ovome linku.