SAMOSTALNI SINDIKAT KANTONALNIH DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA U SARAJEVU POZVAO VLADU KS DA NE DA SAGLASNOST ZA POTPISIVANJE NEZAKONITOG GRANSKOG KOLEKTIVNOG UGOVORA

SAOPĆENJE ZA JAVNOST         SARAJEVO, 19. OKTOBAR

SAMOSTALNI SINDIKAT KANTONALNIH DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA U SARAJEVU POZVAO  VLADU KS DA NE DA SAGLASNOST ZA POTPISIVANJE NEZAKONITOG GRANSKOG KOLEKTIVNOG UGOVORA

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu uputio je otvoreno pismo premijeru i Vladi Kantona Sarajevo da ne daju saglasnost za potpisivanje nezakonitog granskog  kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike.

Davanje saglasnosti na ovaj ugovor druga je tačka za sutra najavljene sjednice Vlade Kantona Sarajevo.

Iz Sindikata poručuju da ukoliko dođe do potpisivanja nezakonitog granskog kolektivnog ugovora isti će se naći na sudu uz mjere osiguranja, odnosno da bude stavljen van snage dok se ne uskladi sa zakonom i Ustavom BiH.

Kantonalni sindikat čine sindikalne organizacije u Općinskom sudu u Sarajevu, Kantonalnom sudu u Sarajevu, Profesionalnoj vatrogasnoj brigadi Kantona Sarajevo, Zavodu za izgradnju KS i Zavodu za planiranje razvoja  KS, koje su u svojim organima reprezentativni na osnovu rješenja rukovodilaca organa.

Od ukupnog broja državnih službenika i namještenika ( 2200 ), 720 je članova Kantonalnog sindikata, što je više od 20 posto zaposlenih od ukupnog broja zaposlenih kod poslodavca, kako je to propisano članom  123. Zakona o radu.

Iz ovih činjenica proističe da se radi o znatnom broju radnika koji ne žele da njihova sindikalna prava predstavlja i zastupa Federalni sindikat, jer nisu zadovoljni njegovim dosadašnjim radom u zastupanju interesa državnih službenika i namještenika.