DOGOVORENO POTPISIVANJE SPORAZUMA O PRODUŽENJU VAŽENJA KOLEKTIVNOG UGOVORA NA MJESEC DANA, I DALJE SE ČEKA FINANSIJSKA PROCJENA BUDŽETSKIH MOGUĆNOSTI

Pregovarački timovi Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo i Vlade Kantona Sarajevo dogovorili su danas produženje važenja aktuelnog Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo na mjesec dana.

S obzirom da rok primjene Kolektivnog ugovora ističe 21. oktobra i da do sada nije usaglašen kompletan tekst novog Kolektivnog ugovora nametnulo se potpisivanje ovog sporazuma, čije potpisivanje bi trebalo uslijediti narednih dana.

Na današnjem sastanku razgovarano je i o nekim tehničkim pitanjima te o povećanju osnovice za obračun plata i povećanju troškova života uzrokovanih inflacijom, a za naredni sastanak se očekuje finalna finansijska projekcija Vlade KS o mogućnostima budžeta na poboljšanju materijalnog položaja svih državnih službenika i namještenika u Kantonu Sarajevo.

Pregovori između Vlade Kantona Sarajevo, kao poslodavca i Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo kao predstavnika državnih službenika i namještenika u organima državne službe Kantona Sarajevo za novi tekst Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo započeli su prije tri mjeseca, što pokazuje namjeru obje strane da se postigne dogovor što je prije moguće.

Međutim, znajući da su pregovori o kolektivnom ugovoru složen proces koji zahtijeva vrijeme za razmatranje, analizu, i dogovor, a u cilju očuvanja prava radnika, Vlada Kantona Sarajevo i Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo su se na početku pregovora dogovorili da će, u slučaju da pregovori ne budu završeni u potrebnom roku, produžiti važenje trenutnog Kolektivnog ugovora na ograničen period.

Ovakav dogovor pruža stabilnost radnicima i sprječava pravnu prazninu koja bi mogla nastati bez važećeg Kolektivnog ugovora.

Produženje važenja trenutnog Kolektivnog ugovora omogućava nastavak primjene utvrđenih prava i obveza sve dok se pregovori ne završe.

Važno je naglasiti da je cilj pregovora za novi tekst Kolektivnog ugovora postizanje dogovora koji će na najbolji način zadovoljiti interese i potrebe radnika, ali isto tako uzeti u obzir ograničenja i uvjete koje postavlja Vlada Kantona Sarajevo.

Pregovori koji su u toku uključuju razmatranje povećanja plaća, poboljšanja uslova rada, osiguranje dodatnih beneficija i prava radnika, kao i druga važna pitanja koja se tiču radnika u javnom sektoru.

Današnjen sastanku u ime Vlade Kantona Sarajevo prisustvovali su ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo Darja Softić Kadenić, ministar finansija Kantona Sarajevo Emir Dedović i Emir Jesenković, šef Kabineta ministra unutrašnjih poslova Kantona Sarsjevo.

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo predstavljali su predsjednik Elvis Zornić, potpredsjednica Jasmina Lukovac i članovi Upravnog odbora Armin Hrelja i Dženita Viteškić.