ODRŽAN SASTANAK PREDSTAVNIKA VLADE KANTONA SARAJEVO I KOORDINACIJE OSAM SINDIKATA KOJI PLAĆE PRIMAJU IZ BUDŽETA KANTONA SARAJEVO

U prostorijama Vlade Kantona Sarajevo danas je održan sastanak predstavnika Vlade Kantona Sarajevo i predstavnika Koordinacije osam sindikata radnika koji primaju plaću iz Budžeta Kantona Sarajevo, na ranije upućeni zahtjev Koordinacije osam sindikata na teme pregovora oko osnovice za obračun plata za 2023. godinu u skladu sa važećim Zakonom i kolektivnim ugovorima, kao i mogućnosti isplate jadnokratne pomoći u skladu sa Uredbom o pomoći stanovništvu usljed rasta indeksa potrošačkih cijena Vlade Federacije Bosne i Hercegovine.

U uvodnim napomenama premijer Kantona Sarajevo Edin Forto upoznao je sve prisutne sa trenutnom situacijom i o činjenici da je Vlada razmatrala zahtjeve koje je zaprimila od sindikata, da je Vlada svjesna koliko je stanovništvo pogođeno svakodnevnim rastom cijena zbog inflacije.

Problem koji se nikako po stanovištu Vlade Kantona Sarajevo ne može zaobići jesu izmjene Zakona o javnim prihodima u FBiH, što podrazumijeva izmjenu načina raspodjele javnih prihoda kantonima, a koji podrazumijeva smanjivanje pondera Kantonu Sarajevo, da bi se omogućili veći prihodi drugim kantonima.

To smanjenje će se desiti 01.01.2023. godine i ono će značiti oko 130.000.000 KM manje sredstava u Budžet Kantona Sarajevo.

Premijer je dalje naveo i druge vladine projekte od značaja, subvencioniranje energenata građanima u socijalnoj potrebi, naknade porodiljama, subvencioniranje vrtića itd….

Na bazi svega navedenog Vlada Kantona Sarajevo u ovom momentu nije u mogućnosti razmatrati povećanje osnovice za obračun plata.

Predsjedavajući Koordinacije osam sindikata Saudin Sivro je napomenuo da su sindikati svjesni svih iznesenih činjenica od strane premijera, ali isto tako je naglasio da je jako bitno da Vlada pokaže volju da i ovim teškim trenutcima razmišlja o radnicima i mogućnost povećanja plata do nivoa koji će približno pokriti svakodnevne troškove koje uzrokuje inflacija.

Nakon izlaganja ministra financija, ministrice pravde i uprave za riječ se javio i predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika KS Elvis Zornić koji je na bazi diskusije svojih predhodnika istakao da će smanjivanje pondera Kantonu Sarajevo sigurno utjecati na kreiranje Budžeta Kantona Sarajevo za 2023. godinu, ali isto tako niti sredstva kojima će se on napuniti neće biti mala, također svi moramo biti svjesni da su u Sarajevu u odnosu na ostale dijelove države potrošačke cijene puno više i brže rastu i da je sve ono što je Vlada Kantona Sarajevo dogovorila sa sindikatima u 2021. i 2022. godini inflacija istopila.

“Tako da je potrebno da Vlada još jednom dobro o svemu razmisli i da na bazi trenutnog stanja i činjenici da će se rast inflacije nastaviti i u narednoj godini predloži povećanje osnovice”, kazao je Zornić.

Zornić se referisao i na temu isplate jadnokratne pomoći u skladu sa Uredbom o pomoći stanovništvu usljed rasta indeksa potrošačkih cijena Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, te rekao da svi sindikati, a uvjeren je da je tako i sa Vladom Kantona Sarajevo, svakodnevno dobijaju hiljade upita da li će ova pomoć biti isplaćena, te da se napokon treba dati jasan odgovor na ovo pitanje od strane Vlade Kantona Sarajevo.

Postavio je direktno pitanje premijeru da li je Vlada Kantona Sarajevo razmišljala o isplati pomoći i ako jeste kada će ona biti isplaćena i koliko, a ako neće biti isplaćena zbog čega?

Nakon toga je premijer Forto dao je odgovor u vidu informacije da je Vlada Kantona Sarajevo imala tematsku sjednicu na ovu temu i da je konstatovano da je ova pomoć vraćena jednom djelu građana Kantona Sarajevo kroz razne subvencije, a kada su u pitanju radnici Vlada je razmatrala mogućnost isplate pomoći u punom iznosu od 1082 KM što bi značilo da je u Budžetu neophodno izdvojiti do 25.000.000KM što su sredstva kojih nema u ovom momentu.

Nakon toga je zatraženo pojašnjenje da li je Vlada samo razmatrala isplatu pomoći u punom iznosu, te zašto nisu razmatrani eventualno manji iznosi jednaki za sve radnike, odgovor je bio da nisu razmatrani drugi iznosi.

S obzirom da je sve više javnih institucija i organa državne službe koji donose odluke za isplatu pomoći u skladu sa mogućnostima iz svojih budžeta zatraženo je od Vlade da do sljedećeg sastanka razmisle i o tome izvjeste predstavnike sindikata.

Na kraju je zaključeno da je neophodno održati novi sastanak, a o terminu održavnja istog Vlada Kantona Sarajevo će naknadno obavijestiti predstavnike sindikata.

Predstavnici sindikata su nakon sastanka u zgradi Vlade Kantona Sarajevo donijeli nekoliko zaključaka.

Upućen je zahtjev za dostavu pisanog odgovora za isplatu jednokratne novčane pomoći svim radnicima u javnom sektoru u Kantonu Sarajevo na Zahtjev kojim se Koordinacija osam sindikata 16.9.2022. godine obratila Vladi Kantona Sarajevo da isplati jednokratnu novčanu pomoći svim radnicima u javnom sektoru u Kantonu Sarajevo u iznosu od 1080 KM, na koji u pisanom obliku nije dobijen odgovor.

SIndikati su danas dobili usmeni odgovor sa kojim nisu zadovoljni i zato, imajući u vidu da Vlada ima negativan stav po pitanju isplate pomoći u traženom iznosu, traže da Vlada Kantona Sarajevo razmotri mogućnost isplate pomoći eventualno u manjem iznosu jednako za sve radnike i da zauzme jasan stav, te da nas o novom stavu obavijesti u pisanom obliku.

Na sastanku sindikata dogovoreno je i upućivanje zahtjeva za nastavak pregovora oko sporazumnog utvrđivanja osnovice za obračun plata u 2023. godini, u skladu sa dogovorom postignutim na današnjem sastanku, te je upućen i zahtjev/urgencija po pitanju pregovora oko zaključivanja/ispravke/dopune kolektivnih ugovora u djelatnostima kulture, komunalne privrede i zdravstva.