NEZAVISNE NOVINE: VATROGASCIMA UKIDAJU DODATAK NA USLOVE RADA

SARAJEVO – Za vatrogasne brigade u FBiH i Sindikat neprihvatljiva je odluka federalne vlade da se vatrogascima ukine dodatak od 30 posto na posebne uslove rada.

Armin Hrelja, predsjednik Sindikalne organizacije Vatrogasne brigade Sarajevo, smatra da se vatrogasci ne mogu izjednačiti sa onima koji rade u kancelariji.

“Mi radimo opasan posao i razlikujemo se od administracije. Ovaj dodatak imaju svi vatrogasci u svijetu”, naglasio je Hrelja.

Predstavnici Sindikata vatrogasaca iz Sarajeva, Tuzle, Mostara i Bihaća traže sastanak sa Fadilom Novalićem, premijerom FBiH, kako bi zaustavili ukidanje ovog člana zakona.

U međuvremenu i Upravni odbor Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo traži od Vlade FBiH da povuče Nacrt zakona o izmjenama i dopunama o zaštiti od požara i vatrogastvu.

“Vlada je 1. juna nezakonito, bez konsultacije sa Sindikatom kao socijalnim partnerom, uputila ovaj nacrt Parlamentu”, tvrde u Sindikatu. Vladinu odluku odbacuje opozicija, a pozicija traži kompromis.

Elvir Karajbić, poslanik SDP-a u Parlamentu FBiH, kaže da ova stranka neće podržati odluku Vlade.

“Nepojmljivo nam je da Vlada pokušava da uštedi na onima koji najviše rade, a ne na onima koji ne rade, a troše budžetska sredstva maksimalno”, poručuje Karajbić.

I DF neće podržati odluku, a Amna Kunovac, poslanik te stranke u Parlamentu FBiH, tvrdi da je ovo još jedna bahata odluka premijera Novalića i njegove vlade.

Nasir Beganović, šef Kluba poslanika SBB-a u Predstavničkom domu FBiH, ističe da je teško odgovoriti kako će glasati ova stranka.

“Problem je što treba pomiriti dvije stvari. Treba ispoštovati odluku Ustavnog suda i ostaviti dodatak za vatrogasce koji zaslužuju i više. Vjerujem da ćemo u Parlamentu pronaći kompromis i pomoći vatrogascima koji svakodnevno rizikuju život”, rekao je Beganović.

Salmir Kaplan iz SDA ističe da još nisu imali sjednicu Kluba i da nije u potpunosti upoznat sa prijedlogom.

“Svakako treba zaštititi vatrogasce”, rekao je Kaplan.

Inače, vatrogasna društva u FBiH oskudijevaju u osnovnoj opremi, vozila su stara, nedostaje i ljudi, a postoji i ogromna potreba za kanaderima, koji su potrebni svake godine u Hercegovini, posebno gdje početkom ljeta počnu da bjesne požari i ne zaustavljaju se do jeseni.

Sadržaj ovog članka kopiran je sa portala Nezavisnih novina, a original se nalazi na linku: https://www.nezavisne.com/novosti/drustvo/Vatrogascima-ukidaju-dodatak-na-uslove-rada/431546