Ministar Nenadić i v.d direktora ADS FBiH Begić: Vrlo je važno očuvati načelo jedinstvenosti državne službe u FBiH prilikom provođenja Zakona o državnoj službi

Ministar pravde i uprave Kantona Sarajevo Mario Nenadić održao je jučer sastanak sa vršiocem dužnosti direktora Agencije za državnu službu FBiH Refikom Begićem. Ovom prilikom, ministar Nenadić je obavijestio direktora o aktivnostima koje provodi resorno ministarstvo, a vezane su za implementaciju novog Zakona o državnoj službi u Kantonu Sarajevo, kao i podzakonskim akatima koje se donose, što je u skladu sa pomenutim zakonom.

O razlozima zbog kojih je Kanton Sarajevo odlučio povjeriti Agenciji za državnu službu FBiH poslove provedbe zakona, ministar Nenadić je upoznao v.d direktora Begića. To je prije svega zbog očuvanja načela jedinstvenosti državne službe u FBiH, kao i načela ekonomičnosti, efikasnosti i drugih.

Ministar je informisao direktora o namjeri Kantona Sarajevo da iz Budžeta KS finansijski podrži ADS FBiH u primjeni Zakona, kao i o saradnji koje Ministarstvo ima sa nadležnim domaćim i međunarodnim organizacijima i institucijama u implementaciji ovog zakona.

Podržao je stručan i operativan rad Agencije te zahvalio v.d direktora Begiću i resornom federalnom ministru Mati Joziću na podršci naporima kantonalnih vlasti i Ministarstvu pravde i uprave, koji su prvi u Federaciji Bosne i Hercegovine krenuli u uređenje ovih pitanja i donošenju Zakona o državnoj službi.

V.d direktora Begić pohvalio je napore Ministarstva pravde i uprave i upoznao ministra o aktivnostima Agencije na implementaciji Zakona te o činjenici da je više od 1550 organa koji funkcioniraju u BiH a koje su na budžetima.

Agencija ima određene probleme za kapacitetima, ali će svoje poslove obaviti u u skladu sa propisima.

Tokom sastanka, v.d direktora informisao je ministra o aktivnostima Vlade FBiH na donošenju federalnog zakona i o primjeni kantonalnog u Kantonu Sarajevo.

Najavljena je tematska sjednica Vlade Fedracije BiH i istaknuta važnost što je Kanton Sarajevo donio zakon koji već prepisuju drugi kantoni i koji je uz određene korekcije prihvatljiv i za evropske principe državne službe, o čemu su prema riječima ministra Nenadića pribavljeni pismeni stavovi ovlaštene SIGMA agencije (DEU).

Bilo je i riječi i planovima obuke, ali su razmjenjeni i stavovi u vezi primjene zakona i podzakonskih akata na pokrenute disciplinske postupke.

Ministar Nenadić je dao pojašnjenje u vezi određenih odredbi Zakona o državnoj službi u KS i najavio i pismenu obavijest u tom pravcu svim organima uprave koji su nadležni za provedbu propisa.

Dogovoreni su i redovni mjesečni sastanci i koordinacija između Ministarstva pravde i uprave i ADS.