KOORDINACIJA SINDIKATA KS ODBILA JEDNOSTRANE PRIJEDLOGE VLADE KS, OSTAJE PRI SVOJIM ZAHTJEVIMA

Koordinacija osam sindikata koji predstavljaju 25000 radnika u Kantonu Sarajevo danas je održala pregovore sa Vladom Kantona Sarajevo na kojima se, na zahtjev Koordinacije, pregovaralo o povećanju plata u 2023. godini, isplati jednokratne pomoći za sve radnike u iznosu od 1080 KM i uvažavanju Koordinacije sindikata kao socijalnog partnera.

Na početku pregovora saopšteno je da je Vlada Kantona Sarajevo odlučila da kroz budžet Kantona Sarajevo, kroz povećanje osnovice odnosno boda, ne može povećavati plate svim radnicima (oko 25000 radnika).

Naglašeno je da je odluka Vlade da se radnicima u zdravstvu i komunalnoj privredi (oko 9000 radnika) ne povećava plata na ovim pregovorima već da sindikati trebaju pregovarati u svojim resorima i kroz te odvojene pregovore povećati plate radnicima u zdravstvu i komunalnoj privredi i iz Vlade KS su dodali da je Vlada odlučila da plate za oko 14000 radnika poveća kroz povećanje boda na 1,05 u Zakonu o izvršenju budžeta KS za 2023. godine, što znači povećanje plata u iznosu od 5%.

“Što se tiče isplate jednokratne novčane pomoći kazali ste da Vlada Kantona Sarajevo nema namjeru da isplati istu. Također ste kazali da ćete Koordinaciji dostaviti zapisnike sa prethodna dva sastanka. Koordinacija osam sindikata se obavezala da će se o odluci Vlade Kantona Sarajevo referisati u toku dana i o istoj upoznati Vladu Kantona Sarajevo što ovom prilikom činimo”, poručeno je iz Koordinacije u dopisu premijeru Forti.

Koordinacija osam sindikata je nakon današnjih pregovora održala sastanak na kojem je odlučila da ne prihvata odluku Vlade Kantona Sarajevo jer se radi o jednostranoj odluci, a ne o prijedlogu za dalje pregovore i ostaje pri zahtjevu za isplatu 1080 KM svim radnicima i da se nastavi pregovarati o povećanju plata svim radnicima u iznosu od 10 do 20%.

Koordinacija je pozvala Vladu Kantona Sarajevo da se održi još jedan sastanak, najkasnije do petka, 23.12.2022. godine, kako bi se pregovori okončali.