KOORDINACIJA SINDIKATA KS: ČESTITKA I ZAHVALNOST UČESNICIMA DANAŠNJIH PROTESTA

Koordinacija sindikata Kantona Sarajevo koji platu primaju iz Budžeta Kantona Sarajevo, Fonda zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo i komunalne privrede Kantona Sarajevo čestitala je i zahvalila članovima sindikata za saradnju i podršku u realizaciji današnjeg mirnog okupljanja ispred zgrade Vlade Kantona Sarajevo.

“Danas je održan mirni protestni skup na kojem je preko 2000 radnika iskazalo opće nezadovoljstvo zbog odnosa Vlade KS po pitanjima poštivanja Koordinacije sindikata kao socijalnog partnera, povećanja plata radnicima u 2023. godini i isplate jednokratne novčane pomoći radnicima u 2022. godini. U ime Koordinacije osam sindikata od srca vam čestitamo i zahvaljujemo za saradnju i podršku u realizaciji protestnog skupa uz poruku da nastavljamo zajedno, jače, jedinstvenije i solidarnije za ostanak i opstanak radnika u KS i u borbi za bolja prava preko 25.000 radnika u KS”, poručili su iz Koordinacije.

“Zahvaljujem se svim radnicima koji su izašli na današnje proteste, a posebno državnim službenicima i namještenicima jer smo svima pokazali da smo ujedinjeni i zajedno, jer samo Zajedno smo Jači!”, kazao je predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika KS Elvis Zornić.

U saopćenju Koordinacije dodaje se da se na skupu nenajavljen pojavio premijer KS Edin Forto, koji je pitao da li organizatori žele da se obrati radnicima. Nakon što su ga radnici izviždali, napustio je skup.

Jedna osoba koja je samoinicijativno došla na skup i ista nije član niti jednog od osam sindikata (podaci poznati policiji), verbalno je vrijeđala premijera KS i pokušala da ga fizički napadne, ali je brzom reakcijom redara i policije, fizički kontakt spriječen.