FOKUS: Sindikat državnih službenika i namještenika KS protiv predloženog GKU

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu zatražio je od premijera i Vlade Kantona Sarajevo da ne daju saglasnost za potpisivanje, kako navode, nezakonitog granskog kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike, prenosi Fokus.ba.

Iz Sindikata poručuju da ukoliko dođe do potpisivanja nezakonitog granskog kolektivnog ugovora, on će se naći na sudu uz mjere osiguranja, odnosno da bude stavljen van snage dok ne bude usklađen sa zakonom i Ustavom BiH.

Kantonalni sindikat čine sindikalne organizacije u Općinskom sudu u Sarajevu, Kantonalnom sudu u Sarajevu, Profesionalnoj vatrogasnoj brigadi Kantona Sarajevo, Zavodu za izgradnju KS i Zavodu za planiranje razvoja KS, koje su u svojim organima reprezentativni na osnovu rješenja rukovodilaca organa.

Ističu da je od ukupnog broja državnih službenika i namještenika (2.200), 720 je članova Kantonalnog sindikata, što je više od 20 posto zaposlenih od ukupnog broja zaposlenih kod poslodavca, kako je to propisano Zakonom o radu.

– Iz ovih činjenica proističe da se radi o znatnom broju radnika koji ne žele da njihova sindikalna prava predstavlja i zastupa Federalni sindikat, jer nisu zadovoljni njegovim dosadašnjim radom u zastupanju interesa državnih službenika i namještenika – navedeno je u saopćenju.link