FAKTOR.BA: Novalić: Nakon šest godina službeno smo izašli iz recesije

Gostujući u emisiji Interview 20 na BHRT-u podvukao da je u četvrtom kvartalu 2014. godine zabilježn rast BDP-a od 3,1 posto, da je zabilježno 2.000 manje nezaposlnih, rast industrijske proizvodnje od 3,17 posto, rast izvoza za 4,7 posto, a prvi put u poslijeratnoj historiji zabilježna je i pokrivenost uvoza izvozom od 57,7 posto.

– Prema podacima, izašli smo iz recesije i sada smo u sfeti “zagrijavanja” ekonomije, moramo ostati na tom putu bez obzira na probleme. Spremni smo platiti svaku cijenu kako bi ovom društvu bilo bolje, ali moramo naći i način da im saopćavamo gdje i kako to treba raditi – pojasnio je premijer.

Kazao je i da je u toku rad na projektu za TV spotove kako bi se “narodskim jezikom” objašnjavalo šta znači reforma javne uprave, konkretno za običnog čovjeka, kao i šta znači reforma zdravstva ili borba protiv korupcije.

Govoreći o problemima koji su nastali zbog novog Zakona o radu i Kolektivnog ugovora, Novalić je potvrdio da je oduvijek vjerovao u konstruktivni dijalog, ali je naglasio da bi Kolektivni ugovor poremetio stvari koje su zacrtane i vratio nazad stare mogućnosti za tužbe u javnoj upravi i zloupotrebe u javnom sekoru.

Kompletan članak pročitajte na ovom linku.

Izvor: Faktor.ba
Napomena: Ovaj članak ne predstavlja mišljenja i stavove Upravnog odbora niti članova Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo. Sekcija “Iz medija” predstavlja rubriku ove web stranice gdje naši članovi i posjetitelji na jednome mjestu mogu pročitati vijesti o aktuelnim dešavanjima relevantnim za Sindikat.