DRUKCIJI.BA: Stupio na snagu Zakon o radu u RS-u

Entitetski resorni ministar Milenko Savanović kaže da nakon toga slijedi izrada kolektivnih ugovora, a za taj posao ostavljen je rok od 60 dana.

Ovaj zakon usvojen je po hitnom postupku, uz protivljenje Saveza sindikata i opozicije, na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS-a 29. prosinca. Sindikalci su tada najavili da će ići u dalju pravnu borbu obraćanjem Ustavnom sudu RS-a za ocjenu ustavnosti i zakonitosti o načinu donošenja tog zakona.

Najznačajnija stavka koja je izmijenjena odnosi se baš na Savez Sindikata Ranke Mišić. Naime, ovaj Sindikat više neće imati eksluzivno pravo pregovaranja sa socijalnim partnerima, a reprezenatativnost sada mogu ostvariti i sindikati koji u gospodarskoj grani okupe 5 posto radnika.

Kompletan članak pročitajte na ovom linku.

Izvor: Drukciji.ba
Napomena: Ovaj članak ne predstavlja mišljenja i stavove Upravnog odbora niti članova Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo. Sekcija “Iz medija” predstavlja rubriku ove web stranice gdje naši članovi i posjetitelji na jednome mjestu mogu pročitati vijesti o aktuelnim dešavanjima relevantnim za Sindikat.