VIJESTI.BA: Osnovica u javnom sektoru mora biti utvrđena na jedinstvenim osnovama

Ministar pravde i uprave Kantona Sarajevo Mario Nenadić izjavio je, na sastanku s predstavnicima Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika, da osnovica u javnom sektoru mora biti utvrđena na jedinstvenim osnovama i na jednak način za sve korisnike javnih sredstava.

Taj sastanak organizirao je ministar Nenadić na inicijativu Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika kao i stručne konsultacije s predstavnicima tog reprezentativnog sindikata.

Tom prilikom ministar Nenadić je kazao da, u okviru zakona, važećih zaključaka Vlade KS i ukupnog socijalnog dijaloga u KS, podržava nastavak saradnje sa svim registrovanim udruženjima i reprezentativnim sindikatima u Kantonu Sarajevo.

Vezano za oblast državne službe, zahvalio je predstavnicima Sindikata za korektne razgovore koji su vođeni tokom procesa usaglašavanja Kolektivnog ugovora, kao i korektan odnos s Ministarstvom pravde i uprave i Vladom KS.

Naglasio je da je cijelo vrijeme trajanja pregovora i u trenutku zaključivanja Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo imao odličan dijalog s tim sindikatom i sindikatima za predmetnu oblast, tokom kojih je prezentirana generalna slika stanja i zahtjeva koji dolaze iz javnog sektora, a vezano za primjenu kolektivnih ugovora.

– Kad je riječ o utvrđivanju osnovice za obračun plaće ministar Nenadić je kazao da će i dalje stajati na stanovištu da osnovica u javnom sektoru mora biti utvrđena na jedinstvenim osnovama i na jednak način za sve korisnike javnih sredstava, odnosno za sve one koji su na Budžetu KS, a da se koeficijentima ili na drugi zakonom dopušten način utvrđuju politike Vlade kad je riječ o resorima za koje se u socijalnom dijalogu utvrdi da trebaju biti posebno stimulisani – saopćeno je iz Pres službe KS.

Ministar je predložio predstavnicima sindikata da se, za nastavak socijalnog dijaloga, obrate Vladi KS da bi se oformili pregovarački timovi s ciljem utvrđivanja budućih pravaca saradnje, kao i zaštite i ostvarivanja zagarantiranih prava te kategorije zaposlenih u Kantonu Sarajevo.

Predstavnici Sindikata su još jednom zahvalili ministru Nenadiću i njegovim saradnicima za predani rad i stručnost u okviru pregovora.

Predsjednik Sindikata Elvis Zornić obavijestio je ministra da su, analizirajući postojeću situaciju u svim resorima koji se tiču korisnika Budžeta KS te na osnovu procjena koje su urađene u Budžetu, uputili zahtjev za nastavak pregovora za utvrđivanje visine osnovice za obračun plate, tačnije povećanje u okviru realnih povećanja Budžeta i poboljšanja standarda državne službe u Kantonu Sarajevu, a u skladu s Kolektivnim ugovorom za državne službenike i namještenike u organima državne službe KS.

(Vijesti.ba / FENA)