SASTANAK SINDIKATA SA DIREKTOROM ZAVODA ZA IZGRADNJU KS MIRZOM HULUSIĆEM

Direktor Zavoda za izgradnju Kantona Sarajevo Mirza Hulusić primio je članove Upravnog odbora Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika sa kojima je razgovarao o implementaciji Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe KS.

Na sastanku je bilo riječi o usklađivanju svih internih akata u Zavodu za izgradnju Kantona Sarajevo sa Kolektivnim ugovorom, kao i ostalim problemima kojim su naraušena prava radnika.

Predsjednik Sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Elvis Zornić kazao je da je generalno potrebna bolja saradnja svih uključenih u ovaj proces kako bi ostvarili što bolji status državnih službenika i namještenika u Kantonu Sarajevo.

“Hvala što ste nas primili, jer je ovo prvi zvanični sastanak od kada ste imenovani na ovu funkciju.Naš cilj je da upoznamo sve rukovodioce sa našim radom i ciljevima, jer mi smo sindikat radnika. Želimo biti partner našim poslodavcima kako bi objedinili prava iz radnog odnosa”, kazao je Zornić.

Direktor Zavoda za izgradnju KS

Mirza Hulusić složio se sa potrebom boljeg dijaloga sa sindikatom, te istakao da uvijek daje podršku punim radničkim pravima.

“Zahvalan sam Sindikatu koji se nedavno izborio za povećanje plata i ja sam tu da stanem u prvi red borbe za radnička prava. Naravno, kao rukovodioc imam obavezu da poštujem sve zakonske odredbe i to činim”, kazao je direktor Hulusić.

Dodao je da je njegov stav da moraju biti zagarantovana prava radnika.

Istakao je da Zavod ima određenih problema, ali i da očekuje podršku Sindikalne organizacije u njihovom rješavanju.

Predsjednica Sindikalne organizacije Zavoda za izgradnju Kantona Sarajevo Jasmina Lukovac podsjetila je da još nije izrađen novi Pravilnik o radu Zavoda, te ukazala na trenutne probleme unutar Zavoda za izgradnju koji se trebaju rješavati u skladu sa važećim Zakonima i Kolektivnim ugovorom.

“Nismo jedini koji nismo uskladili akte sa Kolektivnim ugovorom, ali to moramo uraditi kako bi riješili neke probleme sa kojima se suočavamo. Naša sindikalna organizacija je zato da imamo sve mjere koje su u skladu sa zakonom”, kazala je Lukovac.

Također, član Upravnog odbora Sindikata Armin Hrelja je istakao da se u svim organima državne službe susreću sa problemom rukovođenja pojedinh rukovodioca, koji svojim načinom rada te pogrešnim tumačenjem Zakona i Kolektivnog ugovora stvaraju lošu radnu atmosferu unutar organa državne službe, a da rukovodici organa tj. direktori nisu upoznati sa njihovim postupcima.

Na sastanku je istaknuto da će Sindikat preduzeti sve zakonom predviđene postupke i mjere protiv ovakve pojave, a s ciljem stvaranja bolje radne atmosfere i bolje produktivnosti državnih službenika i namještenika.

S toga je prijedlog članova Upravnog odbora Samostalnog sundikata kantonalnih državnih službenika i namještenika da se mora mnogo više uložiti u edukaciju državnih službenika i namještenika o njihovim pravima i obavezama, kao i ovlaštenjima rukovodioca, što je i podržao direktor Zavoda za izgradnju KS Mirza Hulusić.

Ovo je bio drugi u nizu sastanaka koji će predstavnici Sindikata održati sa rukovodiocima i direktorima organa državne službe KS za koje je važeći ovaj Kolektivni ugovor,

Sastanku su pored Zornića, Lukovac, Hrelje i direktora Hulusića prisustvovali član Upravnog odbora Sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Ermina Ćatić, te pomoćnica direktora Zavoda za izgradnju KS Sanida Pašić.