OPĆINSKI SUD U SARAJEVU: SASTANAK SINDIKATA I PREDSJEDNICE SUDA J.JOVANOVIĆ – POBOLJŠATI SOCIJALNI DIJALOG

Predstavnici Sindikalne organizacije Općinskog suda u Sarajevu i predsjednica Općinskog suda Janja Jovanović donijeli su na sastanku u Sarajevu bitne zaključke za poboljšanje socijalnog dijaloga unutar ove institucije.

Razgovarano je o uslovima rada unutar Općinskog suda u Sarajevu, transparentnoj i blagovremenoj razmjeni informacija na relaciji Uprava Općinskog suda – sindikat, te internim propisima, njihovoj izmjeni i usklađivanju sa važećim zakonima i Kolektivnim ugovorom za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo.

Na sastanku je bilo riječi o primjeni i poštivanju svih važećih zakonskih, podzakonskih propisa i poštivanju radničkih prava, godišnjim odmorima preko 30 dana za 2018. godinu (odluka Komisjie za tumačenje KU FBIH),kao i o pripravnosti za rad.

Zatražena je popuna upražnjenih radnih mjesta i prijem novih državnih službenika i namještenika.

Predsjednica Općinskog suda upoznata je sa osnovnim pravima sindikalnog povjerenika/ predsjednika sindikalne organizacije, te sa problemima sa kojima se u svakodnevnom radu suočavaju uposlenici ZK šalter sale.

Dogovoreno je da se pokrene nekoliko inicijativa za izradu posebnih pravilnika kada su u pitanju godišnje rotacije uposlenika gdje je to potrebno, kao i da će Sindikat i uprava Suda prema Vladi Kantona Sarajevo i resornim ministarstvima pokrenuti više inicijativa, između ostalih i inicijativu o uvođenju obaveznog godišnjeg sistematskog pregleda.

Potvrđeno je da će se u toku godine izvršiti izmjena svih internih propisa u kojima će Sindikat aktivno učestvovati.