MINISTAR NENADIĆ I DIREKTOR BEGIĆ: KS NE ŽELI DA RAZGRAĐUJE FEDERALNI SISTEM DRŽAVNE SLUŽBE

Ministar pravde i uprave Kantona Sarajevo Mario Nenadić organizirao je sastanak sa direktorom Agencije za državnu službu Federacije Bosne i Hercegovine Refikom Begićem na kojem je razgovarano o zajedničkim i podijeljenim nadležnostima vezanim za funkcioniranje državne službe u KS i FBiH, saopštila je Press služba KS.

Ovom prilikom, ministar Nenadić je još jednom ponovio ranije iznijeti stav da KS ne želi da razgrađuje federalni sistem državne službe te da i dalje stoji na stanovištu da neće formirati svoju agenciju za državnu službu, jer bi se time poslala loša poruka i FBiH i svim drugim kantonima kao i da bi se značajno doprinijelo izgradnji 11 zasebnih sistema državne službe u FBiH.

Ovaj sastanak ministar Nenadić je iskoristio i za informiranje direktora Begića sa činjenicom da je Zakon o državnoj službi koji je KS usvojio bio jedan od njegovih prvih prijedloga u ovom mandatu, kao i da odlično funkcionira te da je temeljem tog zakona doneseno 14 podzakonskih akata koji su na snazi i koji daju realan i održiv sistem za funkcioniranje državne službe u KS.

Tokom sastanka ministar je podsjetio direktora da su sredstva koja su osigurana od KS za podršku radu ove agencije na raspolaganju. S tim u vezi, direktor Begić je upoznao ministra Nenadića da je Federacija BiH pripremila uvjete za prihvatanje raspoloživih sredstava na način da će kroz sistematiziranje određenih stručnih pozicija i zapošljavanje mladih stručnih osoba u ovoj agenciji dati podršku jačanju njenih kapaciteta, generalno a, obzirom na namjenska sredstva, i posebno za podršku kantonalnim strukturama i funkcioniranju državne službe u KS.

Direktor Begić je informirao ministra da su u zadnje vrijeme značajno smanjeni troškovi pripreme administracije na ubrzanju i skraćivanju procedura, tako da u ovoj agenciji nema većih problema u smislu provedbe važećih propisa, kako onih za FBiH tako i onih kantonalnih.

Obavijestio je ministra Nenadića i o aktivnostima koje se provede sa nadležnim Federalnim ministarstvom pravde u smislu pripreme odgovarajućih pravnih propisa kojim bi se čitav javni sektor obuhvatio jednim zakonom, a o čemu je ranije već bilo riječi.

Razgovarano je i o načinu implementacije ustavnih amandmana, ali i određenih prioriteta iz drugih važećih propisa u FBiH i KS, a koji je se odnose na ravnopravno zapošljavanje predstavnika konstitutivnih naroda i Ostalih u državnoj službi u KS, ali i prioriteta kod zapošljavanja predstavnika boračkih udruženja.

Dosadašnja saradnja Ministarstva pravde i uprave KS i Agencije za državnu službu FBiH je ocijenjena solidnom, odnosno dobrom i kao takva će se nastaviti i u budućnosti.(PRESS SLUŽBA KS)