SASTANAK U VLADI KS: NAŠ SINDIKAT PROTIV SMANJENJA PLATA U JAVNOM SEKTORU

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo obavještava svoje članove da je na današnjem sastanku u Vladi KS između predstavnike Vlade KS, svih reprezentativnih sindikata i poslodavaca KS iznio jasan stav da nema govora o smanjenju plata u javnom sektoru.

Teme današnjeg sastanka, koji je inicirala Vlada KS, bile su mjere pomoći privredi i predloženo smanjenje plata od 20 plata javnom sektoru od strane poslodavaca kao jednoj od mjera za pomoć poslodavcima u privatnom sektoru.

Predsjednik Sindikata Elvis Zornić iznio je jasan stav i predstavio stanje u državnoj službi koja je kao i svaka druga grana pogođena kooronavirusom i trpi posljedice iste.

Također svi predstavnici drugih sindikata iznijeli su svoje gledište na prijedloge poslodavaca te tako pokušali usmjeriti radnje koje će Vlada preduzeti u budućnosti.

Jedinstvena poruka svih sindikata sa današnjeg sastanka je da u ovom momentu apsolutno nema ni govora o smanjenu plata u javnom sektoru, kao i da svi budžeti u ovom momentu imaju prostora i novca da pomognu privredi prebacivanjem novca sa drugih budžetskih stavki.

Predsjednik Zornić upoznao je prisutne da se radi o institucijama krucijalnim za funkcioniranje države, te da se tu ne radi o nekim izmišljenim radnim mjestima, da su državni službenici i namještenici, kao i svi ostali, pogođeni koronavirusom i da trpe posljedice zbog toga.

„Većina njih je upućena kući, veliki dio institucija u KS radi sa minimumom kapaciteta, ljudi koji dolaze na posao nemaju organizovan prevoz, snose sami troškove i snalaze se. Oni koji ne rade ne znaju kakav im je status, kako će se voditi šihterice i tretirati ovo odsustvo s posla“, istakao je Zornić.

Kada je u pitaju zaštita života i zdravlja državnih službenika i namještenika, koji dolaze na posao iako se radi o vanrednim okolnostima u kojima smo svi prinuđeni raditi i donositi odluke u hodu, upozoravamo da su državni službenici i namještenici slabo opremljeni sredstvima lične zaštite, koje su uglavnom sami prinuđeni da nabavljaju.

Zornić je naglasio da je najviše onih državnih službenika i namještenika koji primaju male plaće u iznosima od 700 do 1.300 KM koji kao i svi drugi imaju kredite koje moraju vraćati i za razliku od svih ostalih za njih neće važiti moratorij od tri mjeseca.

„Zato je krajnje neozbiljno bez procjene stručnjaka uopće razgovarati o smanjenju plaća državnim službenicima i namještenicima u organima državne službe Kantona Sarajevo, pogotovo u ovakvim okolnostima“, poručio je Zornić.

Premijer Kantona Sarajevo Mario Nenadić informisao je sve prisutne da Vlada KS još uvijek nije zauzela nikakav stav kada je ovaj prijedlog u pitanju, te da će se ovi sastanci nastaviti i narednih dana.