Vlada ne sarađuje sa nepotkupljivim

Upravni odbor Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika upozorava na ignorantsko ponašanje Vlade Kantona Sarajevo, na čelu sa Premijerom, te svim ministarstvima u sastavu Vlade KS.

Upravni odbor granskog Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika od svog osnivanja nailazi na opstrukcije gore pomenutih. Te opstrukcije su bile formalno pravne prirode, sa jasnim signalom da se granski Sindikat ne može registrovati  koristeći naziv  „Kanton Sarajevo“ u nazivu sindikata i pored svih zakonskih uslova koji su ispunjeni.

Ako je upitna reprezentativnost ovog sindikata, onda je potrebno napomenuti da pored formalnih uslova ova reprezentativnost ima svoje pravno uporište u Zakonu o radu i  broju članova, te aktivnostima kojima se teži poboljšati trenutno stanje prava radnika.

Na ovaj način namjerno je uskraćeno zakonsko pravo učešća Upravnog odbora Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika u ekonomskom socijalnom dijalogu sa odgovornim u institucijama vlasti.

Vlada Kantona Sarajevo se ne želi pomiriti sa činjenicom da se napokon pojavio sindikat koji je nepotkupljiv i kojem je jedina uloga  zaštita radničkih prava! Najveći razlog nastanka ovog sindikata  je uništavanje monopola nad sindikalnom borbom i izgradnja ponovnog povjerenja na relaciji sindikat – radnici. Šteta koja je nanesena radnicima i sindikatima se mora ispraviti, a krivci za tu situaciju pozvati na odgovornost.

Na svojoj redovnoj sjednici koja je održana dana 24.02.2016.godine Upravni odbor Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika je zauzeo sljedeći stav : da se Vladi KS skrene pažnja na kršenje prava i sloboda ovom sindikatu koje su zagarantovane međunarodnim konvencijama, Ustavom BIH i zakonima, te da ukoliko se nastavi takva ignorantska politika Upravni odbor Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika će početi ostavrivati svoja prava i štititi svoje članstvo svim zakonom dozvoljenim sredstvima.