SINDIKAT KANTONALNIH DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA U SARAJEVU: OSUDA IZMJENA PRAVILNIKA O POREZU NA DOHODAK

SAOPĆENJE ZA JAVNOST –  SARAJEVO, 9. JULA 2016.

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu najoštrije osuđuje odluku Vlade Federacije BiH (FBiH) o izmjeni Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak kojim je smanjen neoporezivi procenat za topli obrok na jedan posto prosječne plate u FBiH, a kojim su povećana i druga poreska opterećenja.

„Iznenađeni smo ovom odlukom, koja nije donesena u konsultacijama sa socijalnim partnerima. Pozivamo Vladu FBiH i resorno ministarstvo da preispitaju svoju odluku“, navodi se u saopštenju Sindikata.

U Službenom listu FBiH broj 52 koji je objavljen u srijedu 6. 7. 2016. objavljen je i Pravilnik o izmjeni pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak kojim je smanjen neoporezivi procenat za topli obrok na jedan posto prosječne plate u FBiH, a povećana su i druga poreska opterećenja.

Naime, do sada je topli obrok bio neoporeziv ako je bio do dva posto prosječne plate na području FBiH. Konkretno, ako je topli obrok bio manji od 17 KM bio je neoporeziv, dok prema novom pravilniku svaki isplaćeni topli obrok iznad 8,5 KM po radnom danu podliježe oporezivanju.

Ovom odlukom i regres će biti značajnije opterećen, jer je ranije bio neoporezovan u iznosu od 70 posto od plate zaposlenika u posljednja tri mjeseca.