SASTANAK PREDSJEDNIKA SAMOSTALNOG SINDIKATA KANTONALNIH DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA ELVISA ZORNIĆA SA MINISTRICOM ZA RAD, SOCIJALNU POLITIKU, RASELJENA LICA I IZBJEGLICE KS AMELOM DAUTBEGOVIĆ

SAOPĆENJE ZA JAVNOST -SARAJEVO, 12. JULA 2016.

U Sarajevu je juče nakon javne rasprave o Nacrtu zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, a po pozivu resorne kantonalne ministrice održan sastanak o temi reprezentativnosti, kojem su prisustvovali predsjednik Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu Elvis Zornić, predsjednik sindikata MUP-a KS Mirza Hadžiabdić i predsjednik “Kantonalnog odbora samostalnih sindikata KS” Franjo Rener.

Ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS Amela Dautbegović obavijestila je prisutne da će u što kraćem vremenskom periodu izdati rješenja o reprezentativnosti sindikata po zaprimljenim zahtjevima, ali da ima još par nedoumica oko primjene odredaba članova novog Zakona o radu, kao i problem sa tim da utvrdi tačan broj uposlenih po granama radi određivanja zakonom potrebnog procenta od 30 posto članova sindikata od ukupnog broja uposlenih.

Predsjednik Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu Elvis Zornić ponovio je da što se tiče zakonskih i pravnih uslova resorno ministarstvo kada je u pitanju ovaj sindikat nema nikakvih smetnji, te da je jasno da je politika upetljala svoje prste u cjeli postupak i tako onemogućila ovaj sindikat da punom snago štiti i zastupa interese svojih članova kako prema Vladi KS tako i kod poslodavaca.

„Smatramo nedemokratskim ovako ponašanje i apsolutno kršenje ljudskih prava po svim evropskim konvencijama prekidanje postupka izdavanja rješenja o reprezentativnosti našem sindikatu. Jasno je da ovo ministarstvo pod pritiskom Vlade i premijera FBiH, svjesno krši zakon, pa je naš sindikat poduzeo pravne radnje protiv ministarstva u svrhu zaštite ineteresa i prava svojih članova“, istakao je Zornić.

Na konstataciju ministrice da još niko nije dobio rješenje o reprezentativnosti u KS,predsjednik Zornić je podsjetio da je jedini razlog tome registracija našeg sindikata, „kojom su pomršeni mnogi računi i dogovori u sprezi Vlada FBiH, KS i Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika u FBiH, te da se tako nad ostalim granskim sindikatima vrši nepotrebna diskriminacija“.

Zornić je upoznao ministricu Dautbegović da naš sindikat, zbog toga što još nismo dobili rješenje o reprezentativnosti, trpi svakodnevne pritiske kako od strane naših članova, tako još i više od rukovodioca institucija u kojima su zaposleni naši članovi, te da nismo u mogućnosti punom snagom ostvarivati naša prava i štititi interese članstva.

Poručio je da Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu nije dužan čekati da ostali koji nisu predali potpune zahtjeve ili ih nisu predali nikako, iste dopune.

Na kraju sastanka ministrica Dautbegović je obećala da će za kratko vrijeme postupiti po zaprimljenim zahtjevima i izdati potrebna rješenja sindikatima koji ispunjavaju uslove po Zakonu o radu (“Službene novine Federacije BiH”, broj 26/16).