FAKTOR O SASTANKU U VLADI FBIH: BEZ KONKRETNOG DOGOVORA

Na sastanku članova Vlade FBiH sa predstavnicima Federalne uprave Civilne zaštite, vatrogasaca, te sindikata državnih službenika i namještenika sa različitih nivoa upravljanja, nije postignut bilo kakav dogovor u vezi sa najavljenim ukidanjem naknade za vatrogasce u visini od 30 posto, piše FAKTOR.

To praktično znači da će biti nastavljena procedura usvajanja izmjena Zakona o zaštiti od požara, kojima će ove naknade biti ukinute. Procedura usvajanja ovih izmjena pokrenuta je na osnovu odluke Ustavnog suda FBiH, a na osnovu apelacije koju je pokrenula Općina Maglaj.

Prema odluci Ustavnog suda FBiH, odredbama federalnog Zakona o zaštiti od požara, kojima je propisana isplata ovih naknada, prekršena su prava lokalnih zajednica, odnsono odredbe Zakona o lokalnoj upravi i samoupravi, s obzirom da se plaće vatrogacima, pa time i ove naknade, isplaćuju iz općinskih budžeta. Izuzetak je Kanton Sarajevo, gdje je vatrogasna služba organizovana na kantonalnom nivou.

Upravo činjenica da je cijela procedura pokrenuta na osnovu Odluke Ustavnog suda razlog je zbog kojeg su svi učesnici sastanka složni u ocjeni da je Vlada FBiH morala pokrenuti proces izmjena spomenutog zakona. Međutim, različita su viđenja kako bi te izmjene na kraju trebale izgledati.

– Vatrogasci neće ostati bez naknada. Njihovo pravo je definisano Zakonom o plaćama, gdje su oni prepoznati kao posebna kategorija, ali je uvedeno da visina naknade može biti do 30 posto, što znači da će se uvesti diferencirana visina ovih naknada. Razlika će biti među onim vatrogascima koji izlaze na intervencije i onih koji ne izlaze, poput telefonista, mehaničara i slično. U oko 80 posto općina vatrogasci imaju naknade u visini od 30 posto, ali u ostalih 20 posto općina te naknade su manje. Općine naprosto isplaćuju onoliko novca koliko imaju u budžetima – kazao nam je direktor Federalne uprave Civilne zaštite Fahrudin Solak, dodajući kako Vlada FBiH smatra kako bi se trebala zadržati isplata ovih naknada vatrogascima, ali je potrebno iznaći način kako da se to i realizuje.

Prema njegovim riječima, zahtjevima Općine Maglaj za ukidanjem ovih naknada pridružile su se i još neke općine, kao što su Zenica, Žepče, Srebrenik, Tešanj, Velika Kladuša, Banovići. Njihovi argumenti se, uglavnom, svode na to da nemaju novca za isplatu ovih naknada.

U toku samog sastanka pojavili su se i neki konkretni prijedlozi kako zadržati ove naknade.

– Mi smo na sastanku predložili da se zadrži isplata naknada vatrogascima, ali da njihovu isplatu na sebe preuzme Vlada FBiH, ali Vlada nije bila spremna da prihvati taj prijedlog – izjavio je Elvis Zornić, predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika KS.

Na sastanku su se čuli i prijedlozi da se izmjene Zakona privremeno povuku iz procedure usvajanja.

– Jedna od odredbi odluke Ustavnog suda FBiH je da pilikom izrade Zakona o zaštiti od požara nisu konsultovane lokalne zajednice. Federalna uprava Civilne zaštite, koja sada priprema izmjene, pravi istu grešku. Mi smatramo da bi trebali povući predložene izmjene, kako bi se obavile konsultacije sa općinama, ali i sa Sindikatom, da bi se na taj način došlo do najboljih rješenja – istakla je Višnja Ljubijankić, članica Upravnog obora Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika FBiH.

Nakon ovog sastanka počela je tematska sjednica Vlade FBiH na kojoj se govori o trenutnoj situaciji u vezi sa požarima koji bjesne u FBiH.(FAKTOR)