SASTANAK DELEGACIJE SINDIKATA SA KANTONALNIM MINISTROM PRAVDE MARIJOM NENADIĆEM O IGNORANTSKOM ODNOSU VLADE KS I POČETKU PREGOVORA O OSNOVICI ZA OBRAČUN PLAĆE U KS

Ministar pravde i uprave Kantona Sarajevo Mario Nenadić primio je danas delegaciju Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu, a na sastanku je razgovarano o opstrukcijama u vezi dobijanja reprezentativnosti ovog sindikata i odnosu Vlade Kantona Sarajevo prema našem sindikatu koji ima najviše članova u ovoj grani u KS.

Od ministra Nenadića je zatraženo da se promijeni ignorantski odnos prema našem sindikatu, te zatraženi odgovori na koji način Vlada KS misli primjenjivati  granski kolektivni ugovor potpisan sa Federalnim sindikatom, šta ćese desiti kada se isti proglasi nezakonitim i neustavnim, te zašto Kantonalna vlada ignoriše naš zahtjev za početak pregovora o izradi kolektivnog granskog ugovora za područje KS.

Članovi Upravnog odbora Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu istakli su i potrebu uključenja predstavnika u pregovore sa Vladom KS o osnovici za obračun plaće u Kantonu Sarajevo.

Ministar Nenadić je upoznat sa činjenicom da Vlada KS mora uzeti u obzir postojanje i brojnost našeg sindikata i otpočeti konstruktivan dijalog u interesu svih državnih službenika i namještenika u ovom kantonu, bez obzira bili oni članovi našeg sindikata ili Federalnog sindkata, koji nema reprezentativnost na nivou KS.

Na sastanku smo ostali bez  odgovora zašto se pojedine odredbe zakona ne primjenjuju u praksi, kao i bez konkretnog odgovora zasto ni nakon godinu dana nije izdato rješenje o reprezentativnosti našem sindikatu, osim tvrdnji ministra Nenadića da je otvoren za konstruktivne razgovore i dijalog sa svima.

„Predložiću Vladi da uključi sve zainteresovane u pregovore o osnovici za obračun plaće. Ističem da je u interesu svih da se dođe do zadovoljavajućeg rješenja za sve državne službenike i namještenike“, kazao je Nenadić.

Predsjednik Sindikata Elvis Zornić kazao je da je cilj ovog sindikata da se nađu rješenja koja će biti najbolja za sve zaposlene iz ove grane,  te je naveo da je u ranijim pregovorima izostavljen naš sindikat koji broji 720 članova.

„Suočeni smo sa opstrukcijama, netransparentnošću čak i kršenjem raznih zakona i zato smo poduzeli niz pravnih radnji u svrhu zaštite interesa i prava svojih članova i to ćemo nastaviti činiti i dalje“, dodao je Zornić.