SAOPĆENJE ZA JAVNOST: SAMOSTALNI SINDIKAT KANTONALNIH DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA KS PORUČIO PREMIJERU NOVALIĆU: SALIH KRUŠČICA NE MOŽE ZASTUPATI NAŠE INTERESE

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu povodom najave otpočinjanja pregovora o usklađivanju Kolektivnog ugovora za službenike organa uprave i sudske vlasti u Federaciji BiH upozorava da u ovaj proces moraju biti uključeni svi sindikati, te traži da mu se u što kraćem roku izda rješenje o reprezentativnosti za područje grane na nivou Kantona Sarajevo.

Smatramo da su ispunjeni svi uslovi za našu reprezentativnost prema odredbama Zakona o radu FBiH i da naš Sindikat koji ima preko 700 članova mora učestvovati u procesu zaključenja Kolektivnog ugovora, čiji početak je najavio predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudske vlasti i javnim ustanovama u FBiH Salih Kruščica sa federalnim premjerom Fadilom Novalićem i kantonalnim vladama za 9. i 10. juni ove godine.

Poručujemo da nismo manjinski sindikat, kako to tvrdi Salih Kruščica koji sam nije dokazao svoju reprezentativnost i sa kojim kao predsjednikom u službi dnevne politike ne želimo takvu saradnju. Formalni poziv na saradnju kako bi se zadovoljile zakonske odredbe nije saradnja i nije zastupanje obostranih interesa svih članova. Pokretanjem upravnog spora na našu registraciju federalni sindikat  predsjednika Saliha Kruščice spriječio je dobivanje naše reprezentativnosti u KS  i time jasno pokazao da interesa za zajedničku saradnju nema.

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu traži da bude uključen u proces socijalnog dijaloga kako bi se došlo do potpisivanja Kolektivnog ugovora za službenike organa uprave i sudske vlasti u Federaciji BiH i koji bi kao takav bio priznat od svih članica granskog sindikata.

Podsjećamo da naš sindikat obuhvata sindikalne podružnice Općinskog suda u Sarajevu, Kantonalnog suda u Sarajevu, Profesionalne vatrogasne brigade Kantona Sarajevo, Zavoda za izgradnju KS i Zavoda za planiranje razvoja  KS i da ima najviše sindikalnih članova u ovoj grani u KS.

Premijera Fadila Novalića, premijera KS Elmedina Konakovića i nadležna ministarstva smo obavijestili da ne prihvatamo predstavljanje od strane sindikata na čijem je čelu Salih Kruščica, te da tu činjenicu imaju na umu kada bude počeo proces pregovora o zaključivanju Kolektivnog ugovora.Predstavnici našeg sindikata  i na ranijim sastancima ukazali su na potrebu poštivanja važećih zakone, kao i da nema mjesta za improvizaciju i biranja podobnih naspram pravno legalnih i legitimnih.

Spremni smo sarađivati sa drugim sindikatima, ali samo na principima punog interesa članstva, a ne zastupanja ličnih interesa pojedinih sindikalnih predstavnika.

Kontakt osoba: Predsjednik Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Elvis Zornić Tel. 061 867 325