KLIX: DRŽAVNI SLUŽBENICI POZVALI VLADU KS NA RAZGOVOR KAKO BI SPRIJEČILI GENERALNI ŠTRAJK

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo uputio je danas zahtjev za sastanak Vladi Kantona Sarajevo, a na kojem bi bilo riječi o gorućim pitanjima za radnike koji u slučaju nerješavanja započinju generalni štrajk, prenosi KLIX.

Predstavnici Sindikata sa predstavnicima Vlade žele razgovarati o Granskom kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike u organima državne službe KS, Zakonu o plaćama i naknadama u organima vlasti KS, Uredbi o naknadama koje nemaju karakter plaće (naknada koja reguliše troškove prevoza), te o tužbama iz oblasti radnih odnosa.

Zahtjev je upućen u ime svih državnih službenika i namještenika u organima državne službe KS iz šest sindikalnih organizacija koje su u sastavu Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika, jedinog reprezentativnog sindikata iz ove grane za područje Kantona Sarajevo, na osnovu odluke proširenog Upravnog odbora ovog sindikata od 22. januara 2018. godine.

Zatraženo je da se termin za sastanak zakaže u roku od sedam dana u prostorijama Vlade Kantona Sarajevo sa članovima pregovaračkog tima našeg sindikata.

Vlada KS, te Ministarstvo pravde i uprave KS, Ministarstvo finansija KS i Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS upozoreni su da ukoliko ne odgovore na naš zahtjev da ćemo biti primorani ostvarivanje svojih prava tražiti na jedini zakonom dozvoljeni način koji nam je ostao, Generalnim štrajkom.(KLIX)