FOKUS.BA: SINDIKAT POSLAO UPOZORENJE NOVALIĆU, KONAKOVIĆU, JOZIĆU, DRLJAČI…

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu uputio je upozorenje svim pregovaračima na nezakonito postupanje u pregovorima za zaključivanje novog Kolektivnog ugovora za službenike organa uprave i sudske vlasti u Federacijiu BiH.

Sindikat je ovaj akt uručio premijeru Federacije BiH Fadilu Novaliću, federalnom ministru pravde Mati Joziću, federalnom ministru rada i socijalne politike Vesku Drljači, Pregovaračkom timu Vlade FBiH i članu ovog tima Zlatku Hurtiću, premijeru Kantona Sarajevo Elmedinu Konakoviću, ministrici za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS Ameli Dautbegović, ministru pravde i uprave KS Mariju Nenadiću i predsjedniku Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u FBiH Samiru Kurtoviću.

„Obraćamo Vam se u ime državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo, kao jedini reprezentativni sindikat iz ove grane na području ovog kantona. Sindikat je 19.10.2017. godine uputio zahtjev Samostalnom sindikatu državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u FBiH kao reprezentativnom sindikatu za područje FBiH u kojem od istog tražimo učešće u pregovorima za Granski kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike organa uprave i sudske vlasti u FBiH, kao i organizaciju tematskog sastanka na kojem bi se upoznali sa stavovima po ovom pitanju. Međutim, ovaj sindikat se oglušio na te pozive“, navodi se u dostavljenom aktu.

Čak šta više Federalni sindikat je dostavio odgovor u kojem od nas traži da dostavimo svoje primjedbe, prijedloge i sugestije a radi izražavanja interesa naših članova, bez da su dostavili radni materijal, niti izrazili želju za organizacijom sastanka na temu budućih pregovora za zaključivanje novog Kolektivnog ugovora za službenike organa uprave i sudske vlasti u FBiH.

Samostalni sindikat nezadovoljan načinom na koji Federalni sindikat želi ponoviti prošlogodišnji scenario 3.11.2017.godine ponovo upućuje zahtjev kojim se traži učešće u pregovorima za Granski kolektivni ugovor u kojem je upozoreno na kršenje zakonskih odredbi, ali i opet dobijamo negativan odgovor, što je jasan pokazatelj da
isti nema želju niti interese zastupati stavove, prava i potrebe svih državnih službenika i namještenika FBiH izuzev onih koji su članovi tog sindikata.

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu šalje jasno upozorenje svim učesnicima u pregovorima za Granski kolektivni ugovor da Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u FBiH nije na zakonit način uključio sve manje sindikate ili reprezentativne kantonalne sindikate koji u svom članstvu imaju državne službenike i namještenike, što će sigurno za posljedicu imati veliki otpor svih onih čiji interesi nisu zastupljeni u pregovorima za ovako važan akt kojim će se vezati prava i obaveze svih državnih službenika i namještenika u FBiH.

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu zbog svega gore navedenog upozorava da neće prihvatiti ovakav način postupanja.

„Zahtijevamo svog predstavnika u Pregovaračkom timu ispred sindikata, a svoja prava u ime svih svojih članova koji su ovako nezakonitim i bahatim ponašenjem Federalnog sindikata ostali uskraćeni za mogućnost iznošenja i zastupanja svojih stavova i mišljenja tražićemo kod nadležnih pravosudnih institucija“, poručili su iz Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu.

Dodali su da je upravo zbog ovih razloga od Vlade KS zatraženo potpisivanje Granskog kolektivnog ugovora na nivou Kantona Sarajevo.