Zašto je Vlada Kantona Sarajevo izabrala nekompetentan sindikat za izradu Zakona o državnoj službi Kantona Sarajevo?

Na sastanku koji je održan prije više od mjesec dana,tačnije 10.02.2016.godine, pregovarački timovi Vlade i Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u Federaciji BiH su razmotrili opravdanost da Kanton Sarajevo donese svoj Zakon o državnoj službi.

Ovim zakonom se uređuje radno-pravni status državnih službenika u organima državne uprave u Federaciji Bosne i Hercegovine, kantona, grada i općine. Da podsjetimo,državni službenik je osoba postavljena rješenjem na radno mjesto u organ državne službe,sukladno zakonu. Upošljavanje u organima državne službe provodi se samo temeljem javnog konkursa i ispunjavanja uslova i kriterija propisanih ovim zakonom i posebnim zakonom, te sukladno kriterijima propisanim podzakonskim propisom donesenim na temelju ovoga zakona.

Uz napomenu, da su ovdašnji ljudi jako sposobni da love u mutnom i da se snalaze u zaobilaženju zakona, hoće li jedna gromada poput Višnje Ljubijankić prepoznati priliku u činjenici da se upošljavanje i promicanje profesionalne karijere državnog službenika  temelji na javnom konkursu i profesionalnoj sposobnosti.

Ko je multipraktična Višnja?

Ona je uposlenica Vlade Kantona Sarajevo, tačnije pomoćnica ministra prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, Višnja je predsjednica Sindikalne organizacije Kantonalnih organa državne službe Kantona Sarajevo i naravno članica Upravnog odbora Samostalnog Sindikata državnih službenika i namještenika. Treba li biti posebno naivan pa da se ne posumnja u rad ove osobe da negdje ipak nešto krivo obavlja u dužnostima bilo koje od funkcija koje obnaša. Postoji li ovdje sukob interesa?

Nije li malo previše, da jedna osoba obavlja toliko funkcija i još nastoji da u sjeni nereprezentativnog sindikata priča o stanju državnih službenika i namještenika.

Vrlo je jasno šta će se desiti ako profesionalna osoba iz branše učestvuje u izradi zakona, ali da li je jasno šta se dešava,ako ta ista osoba radi i u timu koji će kritizirati taj zakon? Kako je moguće da Višnja Ljubijankić radi na izradi nacrta Zakona o državnim službenicima i namještenicima Kantona Sarajevo i u isto vrijeme bude imenovana ispred sindikata da kritikuje zakon odnosno svoj urađeni posao za Vladu?

Paralelni sindikat Saliha Kruščice u čijem sastavu je i Višnja Ljubijankić insistira na razgovorima s Vladom Kantona Sarajevo,iako nema dovoljan broj članova, niti je reprezentativan na nivou Kantona Sarajevo. Kako oni mogu zahtjevati nastavak rada pregovaračkih timova sindikata i Vlade,a da su zaobišli postojanje Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika sa 700 članova? Tih 700 članova je napustilo njihove mahinacija, ali opet,Salih i Višnja nastoje da budu predstavnici ovih 700 ljudi. Ovo nije pravedno,ovo je nepoštivanje zakona i izrugivanje cijelom sistemu radi rješavanja osobnih statusnih pitanja na štetu državnih službenika i namještenika.

Možda je i ovo dio odgovora, zašto nam trebaju zakoni na svim nivoima vlasti, jer u ovakvom neredu stvara se pogodan ambijent za one koji koriste prilike za osobnu korist i za korist partije kojoj pripadaju. To nije socijalni angažman, niti sindikalna aktivnost – to je bezobrazluk i kabadahijsko ponašanje.

Zašto Vlada Kantona Sarajevo pregovara sa pregovaračkim timom sindikata koji nije registrovan na nivou Kantona i u svom sastavu ima samo 200 državnih službenika i namještenika?

Vlada Kantona Sarajevo ima samo riječi dubokog poštovanja i razumijevanje prema Sindikatu koji je uspio otjerati 700 članova, Vlada ih smatra legitimnim sindikatom državnih službenika i namještenika. Čemu se radnici mogu nadati ako njihovi predstavnici imaju predobre odnose sa Vladom? Općepoznata je činjenica da sindikalna borba  ipak ima kritički stav prema Vladi i da se kroz taj kritički stav brane i štite prava radnika.

Vlada nije svjesna značaja i uloge državnih službenika u ovom  komplikovanom državnom aparatu. Vlada Kantona Sarajevo i resorna ministarstva nemaju namjeru da surađuju  sa predstavnicima reprezentativnog, već sa podobnim sindikatom. Naš zajednički cilj bi trebao biti unaprijeđenje aktivnosti koje će dovesti do poboljšanja radno-pravnog statusa državnih službenika i namještenika u Kantona Sarajevo. Oni ne žele naš cilj,oni se sakrivaju, zajedno sa svojim poslušnicima u rupe koje su sami sebi iskopali u zakonima koji tretiraju ovu kategoriju.

Ako se nastavi sa ovom politikom doći ćemo u fazu kada ćemo u svim sferama društva svoj radno-pravni satus zamjeniti robovskim bez prava na bilo šta,što se kosi sa interesima onih koji vladaju nama.                                         Ipak proljeće je…možda bude bolje – gore nemože.