STAV SINDIKATA: NOVA OSNOVICA ZA OBRAČUN PLATA TREBA IZNOSITI 425 KM!

Informacija za članove Sindikata:

“Poštovani članovi, želimo vas obavijestiti da je u ponedjeljak, 23.09.2024. godine, zakazana sjednica Koordinacije sindikata u Kantonu Sarajevo.

Stav Koordinacije sindikata Kantona Sarajevo, koji podržava i Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo, je jasan: nova osnovica za obračun plata treba iznositi 425 KM!

Na ovom sastanku, Koordinacija će usvojiti tri ključna stava:

1. Povećanje plata: Plate svih radnika koji primaju platu iz Budžeta Kantona Sarajevo od 01.01.2025. godine trebaju biti obračunavane po osnovici od 425 KM, što predstavlja povećanje od približno 10%.

2. Pregovori sa Vladom: Koordinacija sindikata će odmah zatražiti pregovore sa Vladom Kantona Sarajevo o novoj osnovici za 2025. godinu, tražeći osnovicu u iznosu od 425 KM.

3. Protesti i štrajkovi: Ukoliko pregovori sa Vladom Kantona Sarajevo ne budu uspješni, Koordinacija sindikata Kantona Sarajevo će organizirati proteste i štrajkove do ispunjenja zahtjeva Koordinacije sindikata.

4. Jednokratna pomoć: Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo će tražiti da Koordinacija usvoji i uputi  zahtjev prema Vladi Kantona Sarajevo za uplatu jednokratnih pomoći u jednakom iznosu za sve radnike koji primaju platu iz Budžeta Kantona Sarajevo, u skladu sa Uredbom Vlade Federacije BiH.

Pozivamo sve članove da budu aktivni i podrže naše zajedničke napore za ostvarenje ovih važnih ciljeva. Vaša podrška je ključna!”.