SINDIKAT ZATRAŽIO OD VLADE KANTONA SARAJEVO URGENTNO POSTUPANJE PO UREDBI O ISPLATI POMOĆI OD STRANE POSLODAVCA

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo zatražio je danas od Vlade Kantona Sarajevo urgentno postupanje po Uredbi Vlade Federacije BiH o isplati pomoći od strane poslodavca.

“Ovim putem želimo skrenuti pažnju na naš prethodni zahtjev upućen 19. jula ove godine u kojem smo tražili da poduzmete aktivnosti iz svoje nadležnosti radi obezbjeđenja sredstava iz Budžeta Kantona Sarajevo za isplatu pomoći svim državnim službenicima i namještenicima koji rade u organima državne službe Kantona Sarajevo.

Podsjećamo da je Vlada Federacije BiH 18.07.2024. godine donijela Uredbu kojom se uređuje pravo na isplatu pomoći od strane poslodavca, s ciljem ublažavanja ekonomskih posljedica uzrokovanih rastom cijena osnovnih životnih namirnica.

Uredbom je precizirano da se isplata pomoći može izvršiti do maksimalnog iznosa od 2.768 KM, a najkasnije do 31.12.2024. godine.

S obzirom na to da je od našeg zahtjeva prošlo više od 10 dana bez odgovora, molimo Vas da se pismenim putem očitujete o ranijem dopisu i poduzmete neophodne mjere za realizaciju pomoći, kako bi osigurali poboljšanje statusa državnih službenika i namještenika u Kantonu Sarajevo.

Vjerujemo da će Vlada Kantona Sarajevo postupiti po Uredbi Vlade Federacije BiH i da će naš zahtjev biti prihvaćen kao objektivan”, navodi se u urgenciji Sindikata upućenoj Vladi Kantona Sarajevo.