SINDIKAT ZATRAŽIO OD VLADE KANTONA SARAJEVO DA POSTUPI PO UREDBI O ISPLATI POMOĆI OD STRANE POSLODAVCA

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo zatražio je danas od Vlade Kantona Sarajevo da poduzme sve aktivnosti iz svoje nadležnosti kako bi obezbijedili sredstva iz Budžeta Kantona Sarajevo za isplatu pomoći za sve državne službenike i namještenike koji rade u organima državne službe Kantona Sarajevo.

Vlada Federacije BiH je 18. jula, s ciljem ublažavanja ekonomskih posljedica uzrokovanih rastom cijena osnovnih životnih namirnica, donijela Uredbu kojom se uređuje pravo na isplatu pomoći od strane poslodavca, dinamika isplate i način realizacije.

Poslodavac može izvršiti isplatu pomoći u maksimalnom iznosu do 2.768 KM u skladu sa finansijskim mogućnostima i pravilima propisanim Uredbom, ali i u iznosu koji je manji od 2.768 KM.

Pomoć se može isplatiti u periodu od dana stupanja na snagu Uredbe, a najkasnije do 31.12.2024. godine.

Uredbom je precizirano da se isplata pomoći može izvršiti do maksimalno šest tranši (dijelova), s tim da ukupan iznos ne može preći 2.768 KM.

Također, pomoć se može isplatiti i jednokratnom tranšom.

“Vjerujemo da će ovog puta Vlada Kantona Sarajevo postupiti po Uredbi Vlade Federacije BiH i da će ovaj zahtjev biti prihvaćen kao objektivan, te da će Vlada Kantona Sarajevo isti ocijeniti kao dodatnu mogućnost za poboljšanje položaja i statusa državnih službenika i namještenika u Kantonu Sarajevo, te pokazati odgovornost prema svim državnim službenicima i namještenicima koji rade u organima državne službe Kantona Sarajevo”, navodi se u zahtjevu Sindikata upućenom Vladi Kantona Sarajevo.